Strona główna / / Dlaczego warto pić kawę bezkofeinową?

Dlaczego warto pić kawę bezkofeinową?

Kawa bezkofeinowa niektórym wydawać się może gorszym zamiennikiem tradycyjnej kawy.                              Nic bardziej mylnego. Kawa ta, ze względu na znacznie obniżony poziom zawartej w niej kofeiny, może być idealnym rozwiązaniem dla osób, których organizm źle kofeinę toleruje lub takich, które ze względów zdrowotnych nie mogą pozwolić sobie na jej spożywanie. Dodatkowo kawa bezkofeinowa zawiera wszystkie substancje pozytywnie oddziałujące na nasze zdrowie, które zawiera „zwykła” kawa. I smakuje równie dobrze.

zalety kawy bezkofeinowej

 

 

Czym jest i jak powstaje kawa bez kofeiny?

 

Kawa bez zawartości kofeiny jest tradycyjną kawą, z której określone procesy usuwają większość zawartej w niej kofeiny. Zapach i smak pozostają niezmienione. Jej cechą charakterystyczną jest to, że nie powoduje pobudzenia. Proces usuwania z niej kofeiny, czyli dekofeinizacja, czyni ją łagodniejszą.

Ekstrakcja kofeiny z kawy – trzy metody:

  • Pierwsza to tzw. metoda wodna – ziarna moczy się w wodzie, która poddawana jest filtracji, aby pozbyć się kofeiny. Następnie ziarna ponownie są w niej moczone, aby wchłonęły wszystkie utracone wcześniej substancje odżywcze.
  • Kolejną metodą jest zanurzanie ziaren kawy w nadkrytycznym dwutlenku węgla, który łączy się z zawartą w nich kofeiną.
  • Ostatni sposób na uzyskanie bezkofeinowej wersji kawy, to zanurzenie ziaren we wrzącej wodzie lub działanie na nie parą wodną po to, aby ziarna napęczniały. Następnie moczy się je w rozpuszczalniku (którym jest chlorek metylu lub octan etylu), który usuwa z nich kofeinę. Na koniec ziarna poddawane są procesowi oczyszczanie z substancji chemicznej.

Należy być jednak świadomym, że żadna tych metod nie powoduje usunięcia kofeiny w stu procentach. Aby kawa mogłaby być nazywana bezkofeinową w obrębie Unii Europejskiej, zawartość kofeiny nie może przekraczać 0,1%.

jak powstaje kawa bezkofeinowa

 

 

Jakie są zalety picia kawy bezkofeinowej?

 

Kawa decaf (bo tak również bywa określana kawa po dekofeinizacji) dedykowana jest przede wszystkim osobom, które z przyczyn zdrowotnych powinny jej unikać, bądź zupełnie zrezygnować z jej spożywania, ale nie potrafią odmówić sobie przyjemności z jej picia. Dzięki znacznie obniżonej zawartości kofeiny w ziarnach, nie powoduje pobudzenia jak tradycyjna kawa, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczna dla osób cierpiących na choroby serca czy nadciśnienie. Mogą ją również pić przyszłe mamy lub kobiety karmiące piersią. Jej atutem jest też aromat i smak, w żaden sposób nie odbiegający jakością od smaku tradycyjnej kawy. Kawą bez kofeiny mogą się również cieszyć osoby, które źle tolerują tę substancję, cierpią na bezsenność, choroby sercowo-naczyniowe, problemy z pęcherzem lub problemy trawienne.

 

kawa bezkofeinowa a karmienie piersią

Czy kawa bez kofeiny jest zdrowa?

 

Kawa bezkofeinowa zawiera kwas chlorogenowy , który odpowiada za metabolizm glukozy, niwelując tym samym ryzyko zachorowania na cukrzycę. Podobnie jak kawa z kofeiną, zawiera również substancję, które chronią wątrobę przed toksynami, a także cenny dla naszego organizmu magnez. Wspomaga układ sercowo naczyniowy i pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu. Jest całkowicie bezpieczna dla organizmu i nie powoduję żadnych negatywnych dolegliwości.

kawa bezkofeinowa- czy warto ją pić?

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny