Kawa a sport

Wiadomym jest, że kawa i zawarta w niej kofeina pobudza, dodaje energii, wspomaga koncentrację i polepsza samopoczucie. Naturalnie zatem nasuwa się pytanie jak picie kawy wpływa na osoby uprawiające sport. Zapytamy o to naszego eksperta, absolwenta Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, wieloletniego trenera personalnego i dietetyka.

kawa w sporcie

 

Cafe Panamera: Czy picie kawy przed treningiem dla pobudzenia jest dobrym rozwiązaniem?

 

Tomek :  Oczywiście. Kawa jest chyba najbardziej gruntownie przebadaną substancją pod kątem jej wpływu na wysiłek fizyczny o jakiej czytałem. Istnieje wiele badań naukowych dokumentujących jej działanie oraz potwierdzających to, że jest bardzo dobrym wyborem dla osób uprawiających różnego rodzaju aktywność fizyczną. Kawa nie tylko nas pobudzi, ale również zwiększy naszą wydolność. Zawarta w niej kofeina, rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu zwiększa się przepływ krwi przez ćwiczone mięśnie, a zwiększony przepływ krwi to lepsze dostarczanie substancji odżywczych i tlenu do mięśni oraz usuwanie metabolitów powstałych podczas wysiłku. Dzięki temu trening staje się efektywniejszy. Pozytywnym aspektem picia kawy przed ćwiczeniami, jest również zwiększona koncentracja, co wg mnie jest kluczowe dla dyscyplin sportu, w których perfekcyjna technika jest pierwszoplanowa.

 

Cafe Panamera : Wiele się mówi o wpływie kawy na spalanie tłuszczu, czy możesz powiedzieć coś więcej na ten temat?

 

Tomek: Na wstępie, muszę dodać, że sukcesem udanej redukcji tkanki tłuszczowej jest właściwy sposób odżywiania oraz odpowiednio dobrana aktywność fizyczna. Jeśli to zapewnimy, możemy, być pewni że osiągniemy swój cel. Czy kawa może nam w tym pomóc? Jak najbardziej tak! Kawa jest jednym z naturalnych produktów, który może nas wesprzeć w drodze do upragnionej sylwetki. Według mnie jej działanie ma dwa wymiary.

Pierwszy wymiar jest czysto fizjologiczny. Substancje zawarte w kawie zwiększają termogenezę tzn. podnoszą temperaturę naszego ciała, a to z kolei podnosi nasz metabolizm. Dodatkowo kawa podnosi poziom adrenaliny we krwi, adrenalina zaś aktywuje proces lipolizy, czyli rozpadu tłuszczów. Uwolnione w procesie lipolizy, wolne kwasy tłuszczowe stają się źródłem energii  dla innych tkanek np. mięśni.

Drugi wymiar odnosi się do tego co jest w naszej głowie. Każdy kto był na diecie redukcyjnej, wie jakie jest to obciążenie psychiczne. Dłuższy deficyt kaloryczny powoduje senność, znużenie, apatie, obniża nasze samopoczucie. Taki spadek energii życiowej, wpływa na motywacje i znam wiele osób, które przez to rezygnowały z dążenia do swojego upragnionego celu, odpuszczały treningi i szukały wymówek. Dlatego wrzucenie kawy lub innego naturalnego „pobudzacza” do reżimu treningowego podczas redukcji, pomaga zniwelować negatywne skutki, które wymieniłem wyżej. Pijąc kawę przed treningiem dostajemy energetycznego kopa, dzięki czemu możemy wykonać zaplanowany trening. Od dawna wiadomo, że ćwiczenia znacząco podnoszą poziom endorfin w organizmie i właśnie dlatego się mówi: dobry trening równa się dobry nastrój. Lepsze samopoczucie samo będzie nas nakręcać do dalszego działania.

 

Cafe Panamera: Tyle mówisz o pozytywnych skutkach picia kawy przed treningiem, a czy są jakieś złe?

 

Tomek: Kawa podnosi cieśninie tętnicze krwi, dlatego osoby z chorobami układu krążenia takimi jak np. nadciśnienie, powinny uważać i skonsultować to ze swoim lekarzem. Sam trening jest obciążeniem dla organizmu i serca, więc dodatkowa stymulacja może nie być najlepszym pomysłem. Wystrzegałbym się również picia kawy w godzinach późno wieczornych, może ona wpłynąć na problem z zaśnięciem, a to w właśnie w czasie snu nasz organizm najlepiej się regeneruje.

 

Cafe Panamera: Zatem jaką kawę pić i w jakich dawkach oraz  kiedy ją wypić aby przyniosła zamierzony efekt?

 

Tomek: Najlepszym wyborem będzie naturalna świeżo palona kawa, z ziaren o dużej zawartości kofeiny. Oczywiście smak i moc kawy to kwestia indywidualna i każdy powinien pić taką jaka mu odpowiada. Osobiście uważam, że klasyczna mała czarna przed treningiem to najodpowiedniejsza forma podania. Nie obciąża układu pokarmowego i możemy dodać do niej odrobinę cynamonu lub oleju MCT, co dla osób redukujących wagę może jeszcze bardziej wspomóc efekty.

Nie ma ściśle określonych reguł kiedy należy wypić kawę, aby efekty były najlepsze. Znów jest to kwestia wypełni indywidualna. Myślę, że w zależności od rodzaju i intensywności treningu, można wypić kawę 15-30 min przed rozpoczęciem ćwiczeń i na pewno poczujemy jej efekt.

 

Cafe Panamera: Dziękujemy Ci bardzo za cenne porady,  podzielenie się z nami wiedzą i poświęcony czas.

 

Tomek: Dziękuję i życzę wszystkim udanych treningów. 

wywiad z trenerem personalnym

 

 

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny