Strona główna / / Jak zmielić kawę? Mielenie kawy a rodzaj parzenia

Jak zmielić kawę? Mielenie kawy a rodzaj parzenia

Jak zmielić kawę? Odpowiedź na to pytanie wydaję się oczywista. Wystarczy wsypać kawę do młynka ręcznego lub automatycznego i gotowe. Jednak sposób mielenia kawy to rzecz bardziej skomplikowana. Rodzaj mielenia kawy powinien być dostosowany do sposobu jej parzenia.

jak mielić kawę

 

Czy grubość zmielenia ziaren ma znaczenia dla smaku kawy?

Każdy kawosz zapewne wie, że najlepsza i najbardziej aromatyczna kawa, to zmielona tuż przed zaparzeniem. Jeśli posiadamy w domu młynek lub ekspres automatyczny, najlepiej kupować kawę ziarnistą i mielić ją samemu. Powodów, dla których kawa zaparzona w ten sposób będzie najlepsza, jest wiele.

Kawa w ziarnach dłużej utrzymuje swój aromat i właściwości, kawy mielone ze sklepowej półki trafiają na nią zazwyczaj długo po zmieleniu i pozbawione są już swojego smaku i właściwości. Dodatkowo jakość ziaren w całości jesteśmy w stanie zweryfikować od razu po otwarciu opakowania. Kawa mielona przemysłowo może zawierać składniki nieznanego pochodzenia.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest posiadanie ekspresu automatycznego, który ma wbudowany młynek. Wszyscy, którzy lubią parzyć kawę w sposób alternatywny, powinni dostosować grubość zmielenia ziaren do sposobu parzenia, gdyż ma to bardzo duże znaczenie dla smaku i aromatu zaparzonego napoju. Należy też zaopatrzyć się w dobry młynek.

Lepsze od młynków ostrzowych są młynki żarnowe, które mielą kawę równomiernie. Do każdej metody parzenia dostosowujemy grubość mielenia kawy. Dla każdego kto nie posiada w domu młynka i nie chce inwestować w jego zakup, dobrym rozwiązaniem jest kupno kawy w lokalnej palarni, gdzie, na zamówienie, kawa mielona jest tuż przed wysyłką. Palarnia kawy takie jak nasza, wyposażone w odpowiedni sprzęt dostosują stopień zmielenia kawy do wskazanego sposobu parzenia.

grubość zmielenia ziaren

Jakie są rodzaje mielenia kawy?

Zasada doboru rodzaju mielenia do sposobu parzenia kawy jest stosunkowo prosta. Im dłuższy czas parzenia tym ziarna powinny być zmielone grubiej. Czyli im dłużej drobinki kawy stykają się z wodą tym powinny być większe. Nie jest to oczywiście zasada sztywna, jedynie wskazówka. Najlepiej samemu wypróbować kilka różnych stopni zmielenia i sprawdzić kiedy zaparzona kawa smakuje nam najlepiej.

Wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje zmielonej kawy:

 • kawa bardzo drobno zmielona (konsystencja pudru),
 • kawa drobno zmielona (miła w dotyku, delikatna, drobniejsza niż cukier),
 • kawa średnio zmielona (konsystencja piasku),
 • kawa grubo zmielona (jak kryształki soli).

rodzaje mielenia kawy

Jak zmielić kawę do chemexa?

Chemex, czyli duże naczynie, do którego wkładamy papierowy filtr, wsypujemy kawę a następnie zalewamy ją wrzątkiem, lubi grubo zmieloną kawę (mały kryształki soli, żwirek). Jeśli kawa do tej metody parzenia jest zmielona zbyt drobno, woda wolno przepływa i zatrzymuje się w zwężeniu naczynia. Kawa parzona jest wtedy zbyt długo. Efektem jest napój gorzki, przeparzony o nieprzyjemnym posmaku.

jak zmielić kawę do chemexa

Jak zmielić kawę do drippera?

Drip Hario V60 to urządzenie do parzenia kawy metodą przelewową, bardzo popularne wśród alternatyw. Zestaw składa się z najczęściej szklanego (może być też metalowe, plastikowe lub ceramiczne) naczynia, papierowych filtrów i dzbanka lub kubka, do którego spływa zaparzona kawa.

Sposób parzenia jest prosty, należy jednak trzymać się kilku zasad. Drip lubi kawę średnio zmieloną, o konsystencji piasku. Ważnym jest dobranie odpowiedniej grubości mielenia ziaren, ponieważ jeśli kawa zostanie zmielona zbyt grubo, wrzątek szybko przepłynie przez ziarna a kawa będzie parzyła się zbyt krótko. Otrzymamy wtedy napój „płytki”, bez wyrazu i aromatu. Jeśli zaś ziarna zmielimy zbyt drobno sytuacja będzie dokładnie taka sama jak w chemexie – kawa będzie przeparzona, o cierpkim posmaku.

jak zmielić kawę do drippera

Jak zmielić kawę do french pressa?

French Press, nazywany też prasą francuską, to urządzenia do zaparzania kawy, bardzo wygodne, proste w obsłudze i dzięki temu popularne wśród kawoszy. Zmieloną kawę wsypuje się do dzbanka, zalewa gorącą wodą i odciska specjalnym tłokiem.

Jak w każdej alternatywnej metodzie grubość zmielenia ziaren kawy ma bardzo duże znaczenie. Ze względu na stosunkowo długi czas parzenia kawy ziarna do french pressa powinny być zmielone grubo. Kawa z drobno zmielonych ziaren byłaby gorzka i kwaśna. Dodatkowo drobinki mogłyby przedostać się przez sitko do zaparzonego napoju.

jak zmielić kawę do french pressa

 Jak zmielić kawę do kawiarki?

Kawiarka jest bardzo prostym w obsłudze i lubianym urządzeniem do zaparzania kawy w domu. Kawa z kawiarki jest bardzo aromatyczna i przypomina w smaku intensywne espresso. Kawę do kawiarki mielimy drobno, tak aby przypominała nieco drobniejsze ziarenka cukru.

To bardzo ważne aby nie zmielić kawy zbyt drobno (po rozsypaniu na kartkę poszczególne ziarenka powinny był widoczne), ponieważ jeśli kawa zatka sitko i woda nie będzie miała odpowiedniego ciśnienia, aby przez nią przelecieć, para która będzie się gromadzić rozsadzi imbryczek lub zawór w dolnej części kawiarki. Jeśli zaś kawę zmielimy zbyt grubo, woda łatwo przez nią przeleci, czas parzenia będzie za krótki i w efekcie otrzymamy kawę wodnistą i niesmaczną. Warto pamiętać, aby do tej metody parzenia używać małej mocy palnika.

jak zmielić kawę do kawiarki

Jak zmielić kawę do espresso?

Kawę do espresso w ekspresie kolbowym mielimy drobno (ale nie na puder, ziarenka pod palcami powinny być wyczuwalne). Związane to jest z krótkim czasem parzenia. Zbyt grubo zmielona kawa sprawi, że nie wytworzy się odpowiednie ciśnienie wody i będzie ona przenikała przez ziarna nierówno. Otrzymamy kawę wodnistą, kwaśną i słabą. Idealne espresso powinno być kremowe, gęste i intensywne.

jak zmielić kawę do espresso

Jak zmielić kawę do plujki/zalewajki/kawy po polsku?

Jeśli lubisz wsypać zmieloną kawę do kubka czy filiżanki i zalać ją wrzątkiem proponujemy zmielić kawę dość grubo, grubiej niż jest ona zmielona w kawach ze sklepowych półek. Stopień zmielenia powinien być podobny jak we french pressie lub drippie. Kawa będzie wtedy słodsza i mniej gorzka.

jak zmielić kawę do plujki

 

 

Przedstawione sposoby doboru mielenia kawy do popularnych metod parzenia nie są złotymi zasadami, których trzeba się ściśle trzymać. Wyznaczają tylko pewne rejony aby poszukiwanie swojego idealnego smaku kawy było prostsze. Warto eksperymentować i znaleźć sposób, który pozwoli wydobyć z kawy to co lubicie w niej najbardziej. Mamy nadzieję, że nasz poradnik okaże się w tym pomocny.

Porady, ciekawostki i inspiracje kawowe znajdziecie również na naszych profilach na Facebooku i Instagramie:

https://www.facebook.com/CafePanamera

https://www.instagram.com/cafe_panamera/

 

 

 

 

 

 

6 Komentarze

  • Avatar
   Ewelina
   cze 16, 2022

   Witam. Miele kawe raz w tygodniu. Czy po zmieleniu powinnam ja odrazu zamknac w szczelnym pojemniku czy moze nieco odczekac az ostgnie. Gdyz bywa ze ona jest lekko ciepla. Pozdrawiam

   • Avatar
    Syhmac
    gru 13, 2022

    Witam Ewelino Sądząc po tym, co Pani napisała, odnoszę wrażenie, że mieli Pani kawę młynkiem nożowym, co nie jest zalecane, gdyż kawę można w ten sposób przypalić. Zalecałbym zakup młynka żarnowego (ręcznego lub elektrycznego). Kawa podczas mielenia nie będzie się wtedy tak grzać i będzie mogła Pani od razu zamknąć ją w szczelnym pojemniku. Pozdrawiam

  • Avatar
   Agnieszka
   sty 12, 2023

   Witam. Bardzo Prosze o pomoc w określeniu zmielenia kawy na cappuccino w młynku firmy Smeg. Dziekuje

   • Avatar
    Barista
    kwi 15, 2023

    Skręca mnie jak widzę komentarze ???? cappucino jest robione na bazie espresso więc wystarczy przeczytać artykuł...

  • Avatar
   Joko
   maj 21, 2023

   Ja mam ekspres Perfetto Digital z ariete, który ma na szczęście wbudowany młynek i fajnie się to sprawdza

  • Avatar
   Lila
   sie 18, 2023

   Ciekawy artykuł! Muszę pokazać mężowi, chociaż u nas każdy z nas nieco inaczej mieli. Na szczęście młynek żarnowy z ariete robi tu dobrą robotę i możemy dostosować mielenie pod siebie

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny