Strona główna / / Kawa z marketu, a kawa z palarni – czy naprawdę czuć różnicę?

Kawa z marketu, a kawa z palarni – czy naprawdę czuć różnicę?

Zastanawialiście się kiedyś czym różni się kawa, którą produkuje wielka, światowa korporacja od kawy z lokalnej palarni lub manufaktury? Poniżej znajdziecie kilka odpowiedzi. Od różnicy w uprawie i zbiorach, przez palenie aż do finalnego produktu, jego aromatów, zapachów i smaku.

Uprawa i zbiory – kawy przemysłowe  

W celu maksymalizacji zysków, wielkie kawowe firmy, poszukują rozwiązań, które umożliwią jak najczęstsze i najszybsze zbiory. Krzewy muszą wzrastać szybko, szybko owocować, szybko dokonywane są też zbiory. Kawa przemysłowa jest uprawiana na wielkich, plantacjach, z wykorzystaniem środków ochrony roślin oraz nawozów przyspieszających wzrost i owocowanie krzewów. Plantacje te położone są nisko i na terenie umożliwiającym mechaniczne zbiory za pomocą tzw. kawowych kombajnów.

Największą wadą maszynowych zbiorów jest fakt, że do wspólnego worka trafiają zarówno dojrzałe jak i niedojrzałe lub uszkodzone ziarna. Nie przywiązuje się wagi do jakości ziarna, tylko do jak najmniejszego czasu i kosztu jego produkcji.

kawowy kombajn

 

Uprawa i zbiór – kawy kraftowe

Małe, rodzinne palarnie kaw takie jak Cafe Panamera, stawiające przede wszystkim na jakość, zaopatrują się w owoce kawowca pochodzące z małych plantacji położonych często na wysokości powyżej 1 000–1 500 m n.p.m. Krzewy dojrzewają tam w spokojny sposób, nikt nie przyspiesza ich wzrostu, są one również mniej narażone na działanie szkodników i typowych dla roślin chorób. Ziarno pochodzące z takich miejsc jest oczywiście droższe, gdyż uprawiane jest w lepszych, trudniejszych, ale naturalnych warunkach. Najlepsze odmiany kawowca lubią bowiem rosnąć wysoko i w miejscach pół zacienionych.

Zbiory kawy, dostępnej m.in. w naszej palarni w Lesznowoli, odbywają się ręcznie, co pozwala zrywać wyłącznie dojrzałe ziarno. Często do jednego krzewu podchodzi się kilkukrotnie, cierpliwie czekając, aż pozostałe po pierwszych zbiorach owoce osiągną odpowiedni kolor i wielkość. To m.in. właśnie dlatego w naszych kawach, po ich zmieleniu i zaparzeniu, będziecie w stanie wyczuć kilka lub kilkanaście różnych aromatów i smaków charakterystycznych dla regionu, z którego kawa pochodzi.

uprawa kawy 

Proces palenia kawy w fabrykach

Jeżeli koncerny masowo uprawiają kawę to oczywistym jest, że równie szybko i masowo będą ją przetwarzać, na każdym kroku poszukując możliwości zmniejszenia kosztów i usprawnienia procesu.

Proces palenia również jest przyspieszony i zmechanizowany (całość trwa średnio kilka minut). Wszystkie ziarna (również te uszkodzone) i niedojrzałe trafiają do jednego pieca, a tam palone są szybko, w bardzo wysokiej temperaturze i na bardzo ciemny kolor. Z jednej strony celem jest oczywiście redukcja kosztów i zwiększenie produkcji, a z drugiej ukrycie mankamentów ziaren poprzez maksymalne zbliżenie ich do siebie kolorem (ciemny kolor kawy potrafi ukryć nawet poważne defekty ziaren).

Istotny jest również proces chłodzenia, kawa chłodzona jest szybko wodą, co dodatkowo kruszy i uszkadza ziarna. Co dzieje się ze smakiem takiej kawy? Wysoka temperatura i krótki czas palenia sprawiają, że finalnie napój jest kwaśny lub goryczkowy, a na pewno pozbawiony wielu cennych składników.

kawa przemysłowa

Palenie kawy w tradycyjnych piecach bębnowych

Czy wiecie, jak wygląda tradycyjne palenie kawy? Proces, który ma oddać z ziaren wszystko, dlaczego tak lubicie ten napój?

Zawsze lubiłem kawę, nie mogę wręcz obyć się bez kubka kawy w leniwy, chłodny poranek lub wstyd się przyznać, ale… zastąpić nim śniadania, kiedy śpieszę się do pracy. Jeszcze rok temu nie miałem pojęcia jak skomplikowanym, wymagającym i precyzyjnym procesem jest palenie kawy. Dziś mam przyjemność obserwować naszego roastera i uczestniczyć w procesie po to żebyście również mogli delektować się smakiem kawy, którą dla was przygotowujemy. Jak więc taki proces wygląda?

  1. Od momentu zasypu kawy do pieca, przez kilka pierwszych minut procesu palenia, z ziaren odparowuje woda. Ten etap nazywany jest suszeniem i trwa do momentu aż ziarna zaczynają żółknąć.
  2. Po kilku kolejnych minutach ziarna zaczynają brązowieć, aż do wystąpienia charakterystycznego dźwięku nazywanego pierwszym crackiem (dźwięk podobny jest do dźwięku wydawanego przez strzelający popcorn). Na poziomie cząsteczkowym wiązania się rozluźniają i uwalniają się gazy. Po pierwszym cracku ziarna zaczynają się rozwijać i wyraźnie rosnąć. Na tym etapie uwalniają się zawarte w ziarnach aromaty, a cukry się karmelizują.
  3. Po kilku kolejnych minutach następuje drugi crack i na ziarnach można zaobserwować olejki eteryczne, które wydostały się z ich wnętrz. Kiedy struktura ziaren jest gładka, błyszcząca i osiąga zakładany przez nas kolor, wysypujemy kawę i chłodzimy ją powietrzem w bębnie.

Cały proces palenia i chłodzenia naszej kawy trwa od 30 do 45 minut i odbywa się w optymalnej dla danego gatunku kawy temperaturze. Dzięki tej metodzie kawa jest aromatyczna, wyrazista i nie jest kwaśna.

palenie w piecu bębnowym

Dostawa

Fabryki 

Ziarna kawy z produkcji przemysłowej zostają paczkowane, pakowane i rozsyłane po całym świecie. Cała droga wypalonej kawy przemysłowej to:

  • fabryka,
  • magazyny,
  • hurtownie,
  • magazyny wielkich sieci,
  • na końcu koszyk Klienta.

Czas od palenia ziaren do momentu, aż kawa trafi na półkę w sklepie, to zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. W ciągu tego czasu najcenniejsze aromaty zdążą się już uwolnić, nawet pomimo próżniowego pakowania. 

Palarnia 

Kawa świeżo palona produkowana jest w niewielkich palarniach. Wasza kawa jest wypalona, odpoczywa i pozbywa się dwutlenku węgla, a zostanie zapakowana dopiero kiedy złożycie zamówienie i dotrze do Was najdalej w ciągu 48 godzin od złożenia zamówienia. Parząc naszą kawę w domu, masz pewność, że była ona palona maksymalnie do 14 dni wstecz. To właśnie dlatego tak intensywnie czujesz jej smak i aromat.

Mamy nadzieję, że przeżyliście podróż kawy wspólnie z nami i zechcecie się przekonać o jej jakości na własnym podniebieniu. Gorąco i smacznie Wam tego życzymy.

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny