Strona główna / / Jak przechowywać kawę ziarnistą i mieloną?

Jak przechowywać kawę ziarnistą i mieloną?

Wykwintny smak kawy jest bez wątpienia zasługą odpowiednio dobranych ziaren, a także właściwej techniki jej przyrządzania. Jednak poza tymi czynnikami, o ostatecznych doznaniach płynących z cieszenia się filiżanką ulubionej kawy decyduje także to, w jaki sposób jest ona przechowywana.

Odpowiednie przechowywanie kawy jest bowiem gwarantem tego, iż zachowa swój zapach, smak, a także inne wartości odżywcze. Nieumiejętne przechowywanie zarówno kawy mielonej, jak i ziarnistej spowoduje z kolei, że szybko straci ona swoje walory.

W tym artykule podpowiemy Ci, jak za pomocą kilku prostych sposobów, możesz zadbać o właściwe przechowywanie swojej kawy. Sprawdź nasze wskazówki, a także błędy, których nie warto popełniać!

Jak przechowywać kawę ziarnistą?

Kawa ziarnista, w przeciwieństwie do mielonej, charakteryzuje się dłuższym utrzymywaniem pożądanych właściwości - w tym smaku oraz aromatu. Jednak to wcale nie oznacza, że można zbagatelizować tak ważny aspekt, jak jej odpowiednie przechowywanie. Aby kawa w ziarnach zapewniała Ci wszystkie niezbędne walory - należy stosować się do kilku zasad:

  1. Przechowuj swoją kawę w oryginalnym opakowaniu. Producenci wiedzą, jak zadbać o swoje ziarna, dlatego większość opakowań jest wykonanych z odpowiednich materiałów - gwarantujących właściwą ochronę i utrzymanie wszelkich cech dobrej kawy.
  2. Chroń ziarna kawy przed promieniami słonecznymi oraz wilgocią. Ich działanie znacznie pogorszy jej walory smakowe i zapachowe. Umieść je bezpośrednio w zamykanej szafce lub innym suchym i zaciemnionym miejscu.
  3. Utrzymuj stałą temperaturę. Ziarna kawy najlepiej czują się w temperaturze pokojowej. Dlatego pod żadnym pozorem nie narażaj ich na działanie skrajnych temperatur i nie przechowuj jej w pobliżu piekarnika, w lodówce, a tym bardziej w zamrażarce.
  4. Trzymaj kawę z dala od innych produktów. Jej ziarna charakteryzują się tym, że bardzo łatwo chłoną inne zapachy. A chyba nie chcesz, aby jej aromat przyćmił zapach innych produktów spożywczych i nie tylko?

Jak przechowywać kawę mieloną?

W przypadku kawy mielonej obowiązują dokładnie te same zasady, które odnoszą się do kawy ziarnistej. Jedyną różnicą jest czas. Kawa mielona znacznie krócej utrzymuje swój zapach oraz smak, dlatego ziarna warto mielić dopiero tuż przed zaparzeniem. Jeśli jesteś fanem kawy już zmielonej (oferowanej w gotowych opakowaniach) - zwróć szczególną uwagę na jej szczelne zamknięcie - i to po każdym otwarciu! 

W czym przechowywać kawę?

Powiedzieliśmy to raz, ale dla pewności powtórzymy ponownie. Zapomnij o pięknie wyglądających słoikach, poręcznych plastikowych pojemnikach czy ozdobnych metalowych puszkach. Z pewnością są ładne i podkreślają styl Twojej kuchni. Musisz jednak wiedzieć, że kawa przechowywana w taki sposób szybko traci swoje właściwości. Zamiast nich – pozostaw ją w oryginalnym opakowaniu, które służy temu, aby ziarna kawy jak dłużej oferowały to, co dla Ciebie najważniejsze.

Wskazówka: pomimo stosowania się do powyższych zasad, musisz pamiętać, że każde otwarcie i ponowne zamknięcie opakowania będzie wpływało na jakość Twojej kawy. Aby zminimalizować skutki utraty pożądanych czynników - kupuj kawę w jak najmniejszych opakowaniach. Takich, aby jej zużycie nie trwało dłużej niż 3 tygodnie. 

Największe błędy i mity związane z przechowywaniem kawy, czyli czego z kawą robić NIE wolno

Przez lata wokół kawy narosło wiele mitów - także tych związanych z jej przechowywaniem. Dla Twojej wygody zebraliśmy je w jednym miejscu, aby raz na zawsze uporać się ze wszystkimi złymi praktykami.

  • Nie trzymaj swojej kawy w lodówce, zamrażarce lub blisko źródła ciepła. Oddziaływanie niskich lub wysokich temperatur szybko pozbawi ją kluczowych właściwości.
  • Nie przesypuj kawy do innych pojemników - zwłaszcza, jeśli są przeźroczyste, a Ty dodatkowo nie masz pewności, że są w pełni szczelne. Kawa powinna znajdować się w swoim oryginalnym opakowaniu, która posiada wszystko do jej właściwej ochrony.
  • Jeżeli preferujesz ziarna – nigdy nie miel kawy na tzw. zapas. Jak wspomnieliśmy kilka akapitów temu – kawa mielona znacznie szybciej traci swoje właściwości. Dlatego, jeśli tylko możesz - przed każdym parzeniem chwyć młynek i przyrządź kawę ze świeżo zmielonych ziaren.

Już wiesz, jak w prawidłowy sposób przechowywać swoją kawę?

W takim razie nadszedł czas na uzupełnienie jej zapasów! Już teraz zachęcamy Cię do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu i spróbowania wyśmienitych, wyselekcjonowanych i aromatycznych kaw. Gwarantujemy, że nie pożałujesz :)

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny