Strona główna / / Kawa parzona na zimno, czyli jak zrobić cold brew?

Kawa parzona na zimno, czyli jak zrobić cold brew?

Ciepło za oknem zaczyna coraz bardziej doskwierać, a Ty zastanawiasz się, w jaki sposób pogodzić jednocześnie chęć do smakowania ulubionej kawy oraz niechęć do jeszcze większego rozgrzewania swojego organizmu?

W takim razie, co powiesz na raczenie się kawą “parzoną” na zimno? Taką, która oferuje świetny smak, aromat oraz dostarcza odpowiednich właściwości odżywczych? A przy tym wszystkim pozwala uzyskać uczucie przyjemnego chłodu - tak pożądanego zwłaszcza w gorące dni?

Odpowiedzią na Twoje potrzeby może być cold brew, czyli kawa, którą przygotujesz “na zimno” - bez gotowania i tradycyjnego parzenia. Za to z tymi samymi, wyśmienitymi walorami smakowymi i zapachowymi.

Zastanawiasz się czym jest ten rodzaj kawy i jak ją przygotować? Zatem nie czekaj i przeczytaj ten artykuł do końca!

Czym jest kawa na zimno, czyli tzw. cold brew?

Na początku chcemy podkreślić, że cold brew nie należy mylić z klasyczną kawą mrożoną. W przypadku tej drugiej proces parzenia odbywa się w normalny sposób. Najpierw zaparzamy wybrany typ kawy, schładzamy, dodajemy lód, mleko oraz inne dodatki (bitą śmietanę, cukier itp.), wkładamy słomkę i możemy pić.

Kawa cold brew jest z kolei robiona na zimno w dosłownym tego słowa znaczeniu. Zmielone ziarna kawy nie są w żaden sposób podgrzewane, a zamiast tego ich obróbka polega na przetrzymywaniu ich w wodzie – zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin.

Czym różni się cold brew od tradycyjnie parzonej kawy?

Odpowiedź jest prosta. Przede wszystkim - formą podania. Jednak temperatura nie jest jedynym czynnikiem odróżniającym te typy kaw. Kolejnym z nich jest czas potrzebny na przyrządzenie. O ile klasyczne parzenie trwa zazwyczaj kilka minut, o tyle “parzenie” kawy cold brew wymaga cierpliwości. Taki napój jest gotowy dopiero po 12 lub 24 godzinach.

Ostatnim i równie ważnym elementem jest smak. “Parzenie” kawy w niskiej temperaturze sprawia, że z ziaren nie wydobywa się ani gorycz, ani tym bardziej związki kwasowe. Dzięki temu napój jest znacznie łagodniejszy w smaku.

To tyle tytułem wstępu, jeśli chodzi o różnice między tradycyjną mrożoną kawą oraz parzoną na zimno – cold brew. Teraz omówimy sobie, w jaki sposób należy ją przygotowywać.

Jak zrobić kawę cold brew?

Pierwszym elementem są ziarna. W przeciwieństwie do tradycyjnej kawy na gorąco - ziarna do cold brew powinny być zmielone stosunkowo grubo lub w ostateczności - średnio. W tym miejscu warto wspomnieć, że gotowe mielone kawy w opakowaniu nie nadają się do przygotowania tego rodzaju napoju.

Odpowiednio zmieloną kawę należy umieścić w pojemniku (warto do tego użyć sitka, filtra lub innego przedmiotu, który będzie utrzymywał ziarna). Następnie, do pojemnika należy wlać wodę w temperaturze pokojowej. Wielu ekspertów wskazuje, że najlepsza kawa cold brew powstaje z użycia 10 gramów ziaren na każdy litr wody.

Tak przygotowaną mieszankę należy pozostawić w temperaturze pokojowej na czas od 12 do 24 godzin. Na koniec wystarczy ją przefiltrować, a kawa będzie gotowa do picia – smacznego :)

P.S. Tak “zaparzony” napój można z powodzeniem przechowywać w lodówce - nawet przez kilka dni.

Kawa parzona na zimno – gotowe przepisy na cold brew

Cold brew smakuje doskonale sama - “prosto” ze słoika lub innego naczynia. To wcale nie oznacza, że przy jej pomocy nie można tworzyć bardziej wyszukanych i kreatywnych kompozycji smakowych. Dla Twojej wygody przygotowaliśmy kilka gotowych przepisów, które z pewnością warto przetestować.

 • Cold brew z mlekiem – odmierz odpowiednią ilość koncentratu kawowego, a następnie zmieszaj go z wodą w proporcji 1 do 2 (na 100 ml kawy powinno przypadać 200 ml mleka). 
 • Cold brew z plasterkiem cytryny - jeśli preferujesz bardziej orzeźwiające smaki – mleko zastąp wodą, a całość uzupełnij plasterkiem cytryny oraz kilkoma listkami mięty.
 • Cold brew na słodko - jeżeli cenisz sobie jeszcze bardziej wyraziste smaki – dolej do kawy likier o dowolnym smaku, a na jej wierzchu umieść puch z bitej śmietany.

Narobiliśmy Ci „smaka” na cold brew?

W takim razie nie pozostaje Ci nic innego, jak zapoznanie się z ofertą naszych kaw, za pomocą których przyrządzisz przepyszną i co najważniejsze - oryginalną kawę “parzoną” na zimno! Zajrzyj do naszego sklepu, aby poznać wszystkie dostępne produkty.

1 Komentarze

  • Avatar
   Surowa Kawa
   cze 24, 2022

   Gościu, chciałbym Ci powiedzieć, że dziękuję ci za ten artykuł, tak mi jeszcze doprawiłeś te popołudnie, wróciłem sobie z zakończenia roku szkolnego i tak mi siadła ta kawa! Poleciłbyś mi może jakąś kawę właśnie do Cold Brew? Chciałbym zrobić ją jeszcze raz, ale jeszcze lepszą, teraz robiłem z VIFONA Gold Coffee średnio parzonego. Pozdrawiam!

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny