Strona główna / / Kawy smakowe (aromatyzowane): 3 rzeczy, których o nich nie wiesz

Kawy smakowe (aromatyzowane): 3 rzeczy, których o nich nie wiesz

Przez ostatnie lata wokół tzw. aromatyzowanych kaw zdążyło narosnąć wiele legend oraz mitów. W tym artykule postaramy się obalić je wszystkie i ujawnimy aż 3 rzeczy, których o nich nie wiesz. Jak przebiega produkcja kaw smakowych? Jakie ziarna wykorzystuje się to ich wytwarzania? Skąd pochodzi ich smak? A także - dlaczego nie wolno wsypywać ich do młynka?

Chcesz dowiedzieć się tego wszystkiego? Zapraszamy do lektury!

Jak powstają kawy smakowe?

Jeżeli choć przez chwilę wydawało Ci się, że gdzieś na świecie rosną specjalne odmiany kawowców o smaku truskawki, karmelu, czekolady, tiramisu lub ciasteczek – to niestety musimy sprowadzić Cię na ziemię. 

Musisz wiedzieć, że kawa “jako – taka” nie może smakować jak jedno z wyżej wymienionych produktów. Owszem, jej smak może przypominać nuty zapachowe orzechów, cytrusów, czekolady, a nawet miodu. Jednak są to jedynie nuty, czyli aspekty nawiązujące do tych smaków. 

Skąd aromatyzowane kawy biorą swój smak?

Skoro to wyjaśnienie mamy już za sobą, pewnie zastanawiasz się “Jak w takim razie powstaje aromatyzowana kawa?”. Już wyjaśniamy! Efekt określonego smaku uzyskuje się dzięki zanurzaniu ziaren w specjalnych syropach. Owoce kawowca doskonale chłoną substancje, czego efektem jest napój o konkretnym smaku, a nawet zapachu. Od razu uprzedzamy – tego rodzaju syropy nie stanowią wyciągów czy też esencji pochodzących z wybranych produktów spożywczych. Praktycznie w całości składają się z czystej chemii, która jedynie imituje prawdziwe składniki.

Jeżeli nie byłeś pewny, jak powstaje aromatyzowana kawa – mamy nadzieję, że teraz już zdajesz sobie z tego sprawę. Zatem, najwyższy czas omówić kilka rzeczy, które jeszcze (może) o niej nie wiesz.

  1. Kawy smakowe mają mnóstwo sztucznych dodatków
    Powiedzieliśmy to na początku, ale podkreślimy jeszcze raz. Smak i aromat kaw aromatyzowanych nie są naturalne. Stanowią one wyłącznie wynik działania substancji chemicznych - tłustych syropów pełnych dodatków i sztucznych ulepszaczy.
  1. Kaw aromatyzowanych nie powinno przygotowywać się w ekspresie z młynkiem
    Proces produkcji takich ziaren (przypomnijmy – zamaczanie w specjalnym syropie) sprawia, że są oleiste, a w dodatku bardzo się kleją. Wsypanie ich do komory, a następnie uruchomienie młynka może doprowadzić do jego zapchania, uszkodzenia, a w konsekwencji – drogiej i bardzo problematycznej awarii.
  1. Kawy smakowe mają zazwyczaj kiepską jakość
    Z kawami tego typu jest trochę jak bajaderkami lub bardziej dosadnie – jak z większością parówek. Jednym słowem - trafią do nich najgorsze ziarna, które nie nadają się do niczego innego. Z drugiej strony - nie ma się co dziwić. W zasadzie cały oryginalny smak i tak przykrywają sztuczne, chemiczne syropy.

Kawa aromatyzowana – czy ją polecamy?

Nasza odpowiedź brzmi: nieszczególnie. W naszej ocenie jest to “droga na skróty”, która przynosi więcej szkód niż pożytku. Jeśli zależy Ci na smaku karmelu, miodu, czekolady itp., który będzie obecny w Twojej kawie – po prostu zrób normalną (dobrą!) kawę, a następnie dodaj do niej właściwe składniki.

Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości ziarnach, z pomocą których przyrządzisz aromatyczną i wyśmienitą kawę - znajdziesz je w naszym sklepie online. Zapoznaj się z bogatym asortymentem, a jesteśmy przekonani, że znajdziesz coś dla siebie!

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny