Strona główna / / Arabica i Robusta: sprawdź 5 różnic między najpopularniejszymi kawami świata

Arabica i Robusta: sprawdź 5 różnic między najpopularniejszymi kawami świata

Arabica i Robusta zaliczane są do najbardziej popularnych kaw na świecie, a świadczy o tym fakt, że blisko 99% wszystkich światowych plantacji skupia się właśnie na uprawie tych dwóch gatunków. Czy pomimo tak dużej popularności zdajemy sobie sprawę, czym są oraz w jakich aspektach różnią się te dwie odmiany kawy?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej. W tym artykule przedstawimy Ci bowiem aż 5 istotnych elementów, które pozwolą Ci odróżnić kawę Arabicę oraz kawę Robusta. No to zaczynamy!

Robusta vs. Arabica - uprawa, pochodzenie i ogólna charakterystyka

Pozwól, że całe zestawienie zaczniemy od krótkiego wprowadzenia i charakterystyki obu gatunków kawy

Kawa Arabica to najczęściej występująca odmiana (stanowi blisko 70% wszystkich upraw kawy na świecie). Uprawia się ją głównie na żyznych górskich zboczach - w Ameryce Południowej i Środkowej, Azji, a także Afryce. Kawowce tego typu lubią duże nasłonecznienie oraz odpowiedni stopień wilgotności.

Na drugim miejscu znajduje się kawa Robusta (jej udział w światowych uprawach sięga z kolei prawie 30%). Dominuje zwłaszcza w Afryce, jednak można ją spotkać także w innych rejonach świata (głównie w obszarach międzyzwrotnikowych). W przeciwieństwie do Arabiki, może porastać tereny położone na znacznie niższej wysokości. Na podkreślenie zasługuje także jej odporność. Robusta doskonale radzi sobie zarówno ze wszelkiego rodzaju chorobami, jak i szkodnikami.

Robustę i Arabikę odróżniają walory smakowe czy zapachowe, ale opowiemy sobie o nich nieco więcej – pozwól, że zaczniemy od różnic, które widać na pierwszy rzut oka.

1. “Po ziarnach je poznacie”, czyli różnice w kształtach i kolorach ziaren kawy

Ziarna Arabiki są podłużne i płaskie, a na środku posiadają niewielkie, choć charakterystyczne pęknięcia w kształcie litery “S”. Świeżo zebrane ziarna mają zielony kolor. Ziarna Robusty są nieco mniejsze, bardziej zaokrąglone, a dodatkowo przed procesem palenia posiadają żółtawą barwę.

2. Arabica i Robusta różnią się smakiem

Arabica zaliczana jest do kaw łagodnych, oferujących delikatnie słodkie nuty smakowe. Z kolei Robusta to kawa intensywna w smaku - oferująca ostry, a czasami wręcz gorzki posmak.

3. Aromat kawy? Tu również nie są takie same.

Wraz z nutami smakowymi podążają także te zapachowe. Jak łatwo się domyśleć - Arabica to kawa o lekkim i subtelnym aromacie. Natomiast aromat Robusty jest mocny i bardzo wyrazisty.

4. Arabicę i Robustę odróżnia zawartość kofeiny

Mówiąc wprost – Robusta jest znacznie mocniejsza. Ta odmiana kawy posiada blisko 2 razy więcej kofeiny niż jej popularniejsza “rywalka”. To, w połączeniu z wyrazistym smakiem i aromatem, czyni z niej idealny materiał na pobudzające espresso.

5. Różnice między Robustą i Arabiką widać także w ich cenie

Jak powiedzieliśmy sobie na początku - kawa Robusta jest znacznie łatwiejsza w uprawie, co naturalnie przekłada się również na jej cenę. Wymagania, z jakimi wiąże się uprawa Arabiki sprawiają z kolei, że przy zakupie tej odmiany ziaren kawy trzeba sięgnąć do portfela nieco głębiej.

Arabica czy Robusta - która kawa jest lepsza?

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko przez fakt, iż ostateczny wybór zawsze zależy od indywidualnych preferencji każdego z nas.

Jeśli cenisz sobie łagodny smak i delikatne działanie kawy - Twój wybór z pewnością powinien paść na Arabikę. Jeżeli z kolei preferujesz mocniejsze doznania (zarówno smakowe, aromatyczne, jak i pobudzające) - sprawa jest prosta, bo w Twojej filiżance powinna znaleźć się Robusta.

A co, jeśli lubisz “jedno i drugie”?

Na szczęście jest na to sposób! Na rynku (także w naszym sklepie!) znajdziesz wiele mieszanek łączących w sobie ziarna obu odmian. 

P.S. Nieważne, czy jesteś fanem Arabiki, Robusty, czy też ich połączenia. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór kaw, które z pewnością spełnią Twoje oczekiwania! Zajrzyj i sprawdź!

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny