Strona główna / / Kawa w ciąży. Czy w czasie ciąży można pić kawę?

Kawa w ciąży. Czy w czasie ciąży można pić kawę?

“Czy można pić kawę w ciąży?” - każdego dnia takie pytanie zadają sobie setki, a może nawet tysiące kobiet z całego świata. Zdajemy sobie sprawę, że delektowanie się naprawdę dobrą kawą to przyjemność, z której ciężko zrezygnować. I właśnie dlatego postanowiliśmy napisać ten artykuł. Znajdziesz w nim wszystkie najważniejsze informacje, które pozwolą Ci dowiedzieć się więcej na temat zdrowotnych skutków picia kawy.

Zaczniemy od najważniejszego, czyli powiedzenia sobie, co o tym wszystkim sądzą największe autorytety w kwestii życia i zdrowia kobiet w ciąży.

Picie kawy w trakcie ciąży - co na to lekarze?

Na początku zaznaczmy, że do tej pory nie ma żadnych jasnych dowodów na to, iż picie kawy (w bezpiecznych dawkach) ma jakikolwiek negatywny wpływ na zdrowie dziecka oraz samej matki.

Chociaż samo spożywanie kawy nie jest w żaden sposób zakazane – wielu specjalistów stoi na stanowisku, że napój ten może być szkodliwy w zbyt dużych dawkach. Liczne badania wskazują, że maksymalna dzienna dawka kofeiny wynosi 200 mg. Z kolei każda wartość “powyżej” może wpływać negatywnie na rozwój i zdrowie dziecka.

Wspomniana gramatura przekłada się na około 2 lub 3 filiżanek niezbyt mocnej kawy. Jednak należy przy tym pamiętać o innych napojach zawierających w sobie kofeinę (herbata, napoje słodzone itp.). Jeśli przyszła mama raczy się także nimi – dzienne porcje kawy powinny być odpowiednio zmniejszone.

Spożywanie kawy będąc w ciąży - a co na to sama natura?

Trzeba przyznać, że matka natura całkiem nieźle to sobie wykombinowała. Mianowicie, podczas ciąży wiele kobiet automatycznie – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - przestaje lubić kawę. Dzieje się to nawet wówczas, gdy do tej pory były jej ogromnymi fankami. 

Oczywiście, istnieje także ogromne grono kobiet, które pomimo ciąży nie są w stanie odmówić sobie “małej czarnej”. Jak wspominaliśmy o tym wcześniej - to nic złego, o ile trzymają się pewnych zasad.

Mimo wszystko, warto wiedzieć, że nawet zalecane dawki kawy mogą wiązać się z pewnymi uciążliwościami...

Negatywne skutki spożywania kawy podczas ciąży

“Trzymanie się” określonych porcji jest bezpieczne, ale to wcale nie oznacza, że nie niesie za sobą żadnych konsekwencji. Co prawda, rozsądne picie kawy w ciąży nie zagrozi życiu ani zdrowiu zarówno matki, jak i dziecka – to z drugiej strony może stać się powodem powstawania dodatkowych dolegliwości.

Do najczęściej występujących zaliczamy m.in.: poczucie osłabienia organizmu, mdłości, zaburzenia snu, powstawanie lub wzmacnianie poczucia zgagi, a także moczopędność. W tym miejscu trzeba pamiętać, że picie kawy odpowiada za wypłukiwanie z organizmu tak cennych składników jak magnez oraz wapń.

A co, jeśli rekomendowane dawki kawy zostaną przekroczone?

W takiej sytuacji mogą pojawić się bardzo poważne problemy. Nadmierne picie kawy może wpływać na nieprawidłowy rozwój dziecka, jego niedowagę, wywołać przedwczesny poród, a w ostateczności - doprowadzić nawet do poronienia.

Jakie rodzaje kawy są najbezpieczniejsze dla kobiet w ciąży?

Wyżej wymienione negatywne skutki picia kawy w trakcie trwania ciąży związane są głównie z występującą w napoju kofeiną. Zatem, aby je wyeliminować, wystarczy zrezygnować z jej picia lub postawić na alternatywne, a co za tym idzie - bardziej neutralne rodzaje kaw. W tym przypadku doskonałym wyborem będą zarówno kawy bezkofeinowe, jak i zbożowe.

Jesteś w ciąży i nie jesteś w stanie odmówić sobie małej filiżanki kawy?

W takim razie odwiedź nasz e-sklep, w którym czeka na Ciebie bogaty asortyment tego czarnego napoju. Kawy ziarniste, bezkofeinowe i wiele, wiele więcej! Jesteśmy przekonani, że znajdziesz coś dla siebie.

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny