Strona główna / / Historia kawiarni na świecie. Czego o niej nie wiesz?

Historia kawiarni na świecie. Czego o niej nie wiesz?

Zastanawiasz się, co sprawiło, że na pozór zwykłe ziarna doprowadziły do stworzenia miejsc, w których ludzie mogli się spotykać, rozmawiać, wymieniać informacjami, a jednocześnie cieszyć się smakiem ulubionego trunku? 

Sprawdź, gdzie powstał zwyczaj picia kawy, w jaki sposób przywędrował i zadomowił się w Europie, a także innych zakątkach całego świata.

Początek “mody” na picie i pierwsze kawiarnie na świecie

Sam obrządek związany ze spożywaniem tego magicznego trunku narodził się tam, gdzie sam napój, czyli w Afryce. Pierwsze wzmianki na temat pojawienia się ówczesnych kawiarni datuje się na okolice XV wieku. I o dziwo – nie dotyczą one czarnego lądu, a Półwyspu Arabskiego. Nie są znane dokładne szczegóły, ale wielu ekspertów wskazuje, że zwyczaj picia kawy trafił najpierw do Jemenu – za pośrednictwem Etiopskich podróżników.

Napój został przyjęty na tyle dobrze, że do końca XV wieku kawa stała się popularna na całym Półwyspie Arabskim – najpierw jako napój sprzedawany na ulicy, następnie - jako trunek oferowany w (pierwszych) kawiarniach.

Arabskie kawiarnie – czemu zawdzięczały swoją popularność?

Z jednej strony była to oczywiście możliwość jednoczesnego spożywania kawy, spotykania się z ludźmi oraz brania udziału w licznych rozmowach. Drugim powodem był natomiast fakt, iż czarny napój stanowił doskonałą alternatywę dla wina (które przypomnijmy - było zakazane ze względów religijnych).

Otwarcie pierwszych kawiarni w Europie

Nie potrzeba było dużo czasu, aby i Europejczycy docenili zalety płynące ze spożywania tego trunku w specjalnie utworzonych miejscach. Pierwsza europejska kawiarnia została uruchomiona w Anglii - już w połowie XVII wieku. A jej założycielem był imigrant z Środkowego Wschodu.

W tym miejscu warto wspomnieć, że kawiarnie “tamtych” czasów znacznie różniły się od miejsc, które znamy dzisiaj. Poza możliwością cieszenia się smakiem ulubionego napoju oraz spędzania czasu na rozmowach z innymi - stanowiły również przestrzeń debat naukowych, wymiany poglądów oraz rozprzestrzeniania informacji. W kawiarniach można było nabyć prasę, zdobyć kluczowe dane gospodarcze, odbyć spotkanie biznesowe, a nawet odebrać pocztę.

Zobacz też: kawiarki

Specjalizacje angielskich kawiarni

Kawiarnie stały się miejscami, w których zaczęli przebywać naukowcy, ekonomiści, kupcy, aktorzy, muzycy, armatorzy, kapitanowie oraz przedstawiciele wielu innych grup zawodowych. W pewnym momencie doszło nawet do sytuacji, w których kawiarnie zaczęły specjalizować się w obsłudze konkretnych zawodów. Ich lokalizacje były zazwyczaj dopasowane do miejsc, w których najczęściej przebywali.

Uruchomienie pierwszych kawiarni we Francji

Kolejnym punktem na mapie Europy, w którym zwyczaj kawy zadomowił się na dobre była Francja. Pierwsza francuska kawiarnia powstała pod koniec XVII wieku w Marsylii. Stamtąd zwyczaj raczenia się trunkiem w specjalnych okolicznościach - bardzo szybko rozrósł się na cały kraj.

Francuskie kawiarnie stanowiły doskonałą alternatywę dla salonów, które dotychczas były zarezerwowane wyłącznie dla arystokracji. Co ciekawe – to właśnie za sprawą kawiarni i aktywności ich gości doprowadzono do rewolucji.

Historia kawiarni w innych krajach

W podobnym okresie, co we Francji, pierwsza kawiarnia powstała także w Ameryce. Kilka lat później nowy rodzaj lokali zadebiutował również w Austrii (za co był odpowiedzialny nasz rodak – Jerzy Kulczycki).

Na pierwszą historyczną polską kawiarnię przyszło nam poczekać trochę dłużej. Została utworzona na początku XVIII wieku – w Warszawie.

Jak widzisz, kawa ma nie tylko bogaty smak, ale równie ciekawą historię. Chcesz więcej ciekawych informacji na jej temat? W takim razie koniecznie odwiedź nasz blog.

1 Komentarze

  • Avatar
   Kawa do kawiarni
   sty 17, 2023

   Mnie zawsze najbardziej fascynował opis samej Pani "kawiarki" oraz proces parzenia kawy zawarty w "Panu Tadeuszu". Historia kawy jest naprawdę fascynująca. A gdyby się jeszcze rozpisać o Panu Kulczyckim, który w XVII wieku otworzył kawiarnię w Wiedniu, to już w ogóle ciekawy esej ;) Pozdrawiam!

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny