Strona główna / / Jak spieniać mleko do kawy? Instrukcja + 4 sprawdzone sposoby spieniania mleka

Jak spieniać mleko do kawy? Instrukcja + 4 sprawdzone sposoby spieniania mleka

Przepiękny wygląd, puszystość i ten subtelny, lekko słodkawy smak. Jeśli chociaż raz zdarzyło Ci się pić kawę z dodatkiem spienionego mleka – wiesz, że gwarantuje doznania, które ciężko pomylić z czymkolwiek innym. Ale jak sprawić, aby mleko uzyskało idealną konsystencję - wpływającą zarówno na prezentację, jak i bukiet smakowy ulubionego, czarnego trunku?

Przed Tobą ABC spieniania mleka do kawy. Sprawdź ten artykuł i poznaj aż 4 metody obróbki mleka.

Jak spieniać mleko do kawy? Podstawowe zasady

Jednak zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych wariantów spieniania mleka – pora omówić kluczowe zasady towarzyszące każdej tego typu czynności.

Podczas procesu spieniania liczy się technika, ale główną rolę odgrywa przede wszystkim samo mleko. Aby wszystko poszło zgodnie z planem, a uzyskana pianka spełniała Twoje oczekiwania, pamiętaj o zastosowaniu odpowiednio tłustego mleka. Spienianie mleka o zawartości tłuszczu 0,5% może być bardzo trudne. Dlatego kieruj się zasadą mówiącą: im więcej tłuszczu, tym lepiej.

Drugim ważnym aspektem jest temperatura - mieszcząca się w granicach 65 – 70 stopni. Pamiętaj, aby mleko nie było za zimne, a tym bardziej – zagotowane.

Spienianie mleka do kawy – od czego zacząć?

Na początku musisz zdawać sobie sprawę, że istnieje co najmniej kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą Ci na spienienie mleka. Ich dobór zależy wyłącznie od Ciebie, a dokładnie - Twoich preferencji oraz tego, jakim sprzętem dysponujesz.

Do najbardziej popularnych rozwiązań zaliczamy: spienianie mleka za pomocą ekspresu do kawy, spieniacza, French Pressa, a także... słoika! Chcesz wiedzieć, czym różnią się poszczególne opcje i jak za ich pomocą zadbać o idealnie spienione mleko? Zatem przeczytaj ten artykuł do końca.

Zaczniemy od najpopularniejszego podejścia, czyli odpowiedzenia sobie na pytanie...

Jak spienić mleko spieniaczem?

Spieniacz to (jak sama nazwa wskazuje) urządzenie stworzone głównie do tego, aby nadać Twojemu mleku odpowiedniej konsystencji oraz smaku. Wyróżniamy dwa główne rodzaje spieniaczy do mleka, które różnią się między sobą sposobem działania.

Ręczne spienianie mleka do kawy

Pierwszy z nich to spieniacz ręczny, jak łatwo się domyślić - służący do spieniania mleka w sposób manualny. To urządzenie często występuje pod nazwą “różdżki do spieniania mleka” - wszystko przez swój kształt. Taki sprzęt mieści się w dłoni, a za spienianie mleka odpowiada specjalny drucik, zakończony charakterystyczną sprężynką.

Spienianie mleka przy użyciu różdżki jest proste. Wystarczy umieścić ją w pojemniku z mlekiem (dzbanku, kubku, filiżance, szklance itp.), uruchomić, a następnie ubijać, aż do otrzymania właściwej konsystencji. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na to, aby spieniane mleko miało właściwą temperaturę (około 65 – 70 stopni).

Podstawowe manualne spieniacze do mleka zaczynają się kilkunastu złotych za sztukę. Musisz przyznać, że to całkiem niewiele, jak za możliwość cieszenia się ulubionym napojem z pianką.

Spienianie do mleka w sposób automatyczny

Z kolei drugi to spieniacz elektryczny, czyli urządzenie, które automatycznie dba o przygotowanie mleka do kawy. Przyjmuje postać poręcznego metalowego kubka, którego obsługa jest wręcz banalnie prosta. Bowiem taki spieniacz sam odpowiada zarówno za podgrzanie, jak i spienienie wlanej do niego substancji. 

Jak spienić mleko w ekspresie?

Jeżeli jesteś posiadaczem ekspresu do kawy – proces spieniania mleka może być jeszcze prostszy. Wystarczy, że posłużysz się poniższą instrukcją.

 • Jeśli w Twoim domu znajduje się ekspres kolbowy – wlej odpowiednią ilość mleka do wybranego pojemnika (zobacz np. nasze mleczniki), wsuń dyszę i zacznij napowietrzać substancję. Po chwili zacznij nim poruszać tak, aby wprowadzić napój w ruch wirowy. Na koniec (gdy mleko osiągnie pożądaną temperaturę), pozbądź się bąbli za pomocą lekkiego uderzenia w pojemnik.
  Uwaga! Nie poddawaj się, jeśli spienianie mleka za pomocą ekspresu kolbowego nie wyjdzie Ci za pierwszym razem. Ta technika wymaga wprawy i kilku lub kilkunastu prób.
 • Jeśli na co dzień korzystasz z ekspresu ciśnieniowego - sprawa jest jeszcze prostsza. Po prostu wlej mleko do pojemnika, podstaw pod odpowiednią dyszę, a następnie wybierz właściwy program spieniający. Gotowe :)!

Jak spienić mleko za pomocą French Press?

Jak pewnie zdajesz sobie z tego sprawę - French Press to urządzenie wykorzystywane do przygotowywania samej kawy. Mogłeś jednak nie wiedzieć, że poza parzeniem czarnego trunku, równie świetnie sprawdza się w roli manualnego spieniacza mleka.

Aby wykorzystać je w tym zakresie należy wlać odpowiednią ilość mleka (przypominamy, że jego temperatura powinna mieścić się w przedziale 65 – 70 stopni Celsjusza). Następnie wystarczy użyć znajdującego się w nim tłoczka i ubijać mleko do chwili, gdy uzyska oczekiwaną konsystencję. Na koniec, podobnie jak w przypadku ekspresu kolbowego, dzbankiem należy stuknąć - tak, aby pozbyć się nadmiaru pęcherzyków powietrza.

Ok, a teraz załóżmy, że nie posiadasz żadnego z wyżej wymienionych urządzeń. Czy to oznacza, że nie możesz delektować się przepyszną kawą z własnoręcznie ubitym mlekiem? Ależ nie!

Jak spienić mleko do kawy bez spieniacza?

Możesz nie mieć pod ręką elektrycznego spieniacza lub French Pressa, czy też nie dysponować automatycznym ekspresem do kawy. Musisz jednak przyznać, że w Twoim domu znajdzie się chociaż jeden słoik z nakrętką. Masz? W takim razie możesz spienić mleko! Zobacz, jakie to proste:

Wlej do słoika odmierzoną ilość mleka – nie zapomnij, aby wcześniej je podgrzać. Zakręć słoik, a następnie bardzo intensywnie potrząsaj. Po kilkunastu sekundach mleko zmieni konsystencje, a Ty zyskasz idealną piankę do swojej kawy.

Mleko spienione, ale co z kawą?

Jeśli szukasz doskonałych ziaren, które zapewnią Ci pełnię smaku i aromatu – znajdziesz je bezpośrednio w naszym internetowym sklepie z kawą. Szukasz dodatkowych porad i ciekawostek ze świata kawy? Znajdziesz je na naszym firmowym blogu - dokładnie w tym miejscu.

3 Komentarze

  • Avatar
   Basienka
   lis 30, 2022

   Można na wiele sposobów ale my poszliśmy na małą łatwiznę i kupiliśmy spieniacz Ariete 2878. Mały ale dosłownie wariat :) Fajne urządzonko wysokiej jakości a samo spienianie robi rewelacyjnie.

   • Avatar
    Magda
    lut 15, 2024

    Mamy go w pracy od niedawna i teraz nagle kolejki się zrobiły w kuchni, bo wszyscy kawę jakąś lepszą robią :D

  • Avatar
   Tomek
   lis 26, 2023

   W ekspresie to umiem spieniacz, ale przerzuciliśmy się na kawiarkę ze względu na miejsce a do tego dokupiliśmy spieniacz Lauben. Fajny, prosty a przede wszystkim robi wszystko za nas ;)

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny