Strona główna / / 8 sposobów na idealną wodę do parzenia kawy.

8 sposobów na idealną wodę do parzenia kawy.

8 zasad idealnej wody do parzenia świeżo palonej kawy

Kupujesz świeżo paloną kawę? Czy wiesz jaki wypływ ma woda, której używasz do parzenia tego nadzwyczajnego trunku? Sprawdź jaka powinna być idealna woda do parzenia aromatycznej kawy.

Zapewne nie wiele osób zdaje sobie sprawę jak istotnym czynnikiem w procesie zaparzania świeżej i aromatycznej kawy jest woda, którą wykorzystujemy do przygotowania idealnej filiżanki kawy.

Temperatura parzenia kawy

Jeżeli wydajesz Swoje ciężko zarobione pieniądze na dobrą, świeżo paloną kawę to pamiętaj, że świeżo zaparzona kawa składa się w 99% z wody. Dlatego to właśnie od jej jakości zależeć będzie jakie smaki i aromaty uda się wydobyć ze świeżo zmielonej i zaparzonej kawy.  Zatem jakość wody to jedno a temperatura parzenia to drugie. Zbyt niska temperatura wody nie pozwoli wydobyć wszystkich aromatów ze zmielonych ziaren, natomiast zbyt wysoka temperatura parzenia spowoduje zniszczenie niektórych olejków eterycznych. Właśnie dlatego uznaje się, że idealna temperatura do parzenia kawy to około 90℃ a w szczególnych przypadkach Arabiki pochodzące z wyżynnych upraw zaparzą się już w temperaturze 85℃. 

Twarda czy miękka woda?

Wiemy, już że jakość wody ma znaczenie oraz temperatura zaparzania kawy, jaki wpływ ma zatem twardość wody na smak naszej kawy? To chyba odwieczne pytanie, które zadaje sobie każdy, kto zaznał osadzania się kamienia z wody na sprzętach AGD, co za tym idzie na Ekspresach ciśnieniowych również. Zatem oczywiste jest, że twarda woda źle wpływa na żywotność naszych ekspresów do kawy ale również nie wpływa korzystnie na zaprzenie idealnej, świeżej i aromatycznej kawy. Twarda woda zawiera więcej minerałów niż zmielona kawa przez co dochodzi do zafałszowania rzeczywistego smaku kawy. 

Czy to oznacza, że powinniśmy używać miękkiej wody? Otóż nie koniecznie - zbyt miękka woda zawiera mniej minerałów niż kawa, przez co ekstrakcja komponentów kawy przebiega bardzo intensywnie co w efekcie prowadzi do gorzkiej lub kwaśnej kawy.

Jaka woda będzie zatem odpowiednia? 

Przede wszystkim wyważona, należy również zwrócić uwagę na pH aby nie było zbyt niskie - przez co woda destylowana odpada gdyż jej pH to max 4,5. Bardzo dobre opinie zbiera woda lodowcowa, gdyż posiada ona idealne pH = 7 jak również zawiera wyważone proporcje składników mineralnych. 

Jaka więc ta idealna woda do parzenia kawy powinna być?:

 1. świeża
 2. niegazowana
 3. bez chloru
 4. bogata w tlen
 5. o twardości całkowitej ok. 8°n
 6. o współczynniku pH 6 lub 7
 7. o zawartości wapnia między 5 a 20 mg/l
 8. o zawartości magnezu między 4 a 30 mg/l

Całkiem długa lista oczekiwań ale uwierzcie nam, warto przyjrzeć się Swojej wodzie i próbować dążyć do powyższego ideału. 

Podsumowując, jeżeli już decydujesz się na dobrą, świeżo paloną kawę to warto zadbać o odpowiednią wodę do jej przyrządzenia - NA PEWNO NIE POŻAŁUJESZ!

Źródło: "Tajemnice o kawie" - Sara Magdalena Woźny; Zysk i s-ka.

1 Komentarze

  • Avatar
   Lilianna
   sie 31, 2020

   Właśnie na stronie DeLonghi przeczytałam kiedyś, żeby używać wody filtrowanej i faktycznie, kawa jakby lepsza, ale później zgłębiając temat odkryłam, że warto zainwestować w wodę źródlaną. Na razie używam popularnej wody na "Ż" i różnica jest kolosalna, ale poszukam ideału z Waszą listą. :D

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny