Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób dokonuje się oceny jakości poszczególnych ziaren kawy? Co sprawia, że jedne są droższe, a co za tym idzie - oferują lepszy smak i aromat? Co z kolei decyduje o tym, że niektóre kawy są po prostu... mniej smaczne i nawet nie warto ich zaparzać?
W tym wpisie porozmawiamy sobie o kryteriach, a co za tym idzie – oznaczeniach, które przypisuje się konkretnym ziarnom kawy. W jaki sposób je klasyfikujemy oraz o czym informują nas poszczególne skróty kawowe? Czytaj do końca, aby dowiedzieć się więcej!
Skróty informujące o rozmiarze ziaren kawy
Jednym z kluczowych etapów selekcji kawy jest analiza rozmiarów jej ziaren. W tym miejscu wyróżniamy aż 3 typy oznaczeń: numeryczne, literowe i słowne. O czym informuje każde z nich? O tym już za chwilę!
Numeryczne skróty kawowe
Pierwszy z nich odnosi się do rozmiarów sit, przez które przechodzą wybrane ziarna kawy. W tym miejscu wyróżniamy ziarna o rozmiarach od 8 do 20. Jak łatwo się domyślić - większy numer świadczy o większym rozmiarze samych ziaren.
Każdy skrót informuje o tym, jaki w odniesieniu do 64 części cala, jest rozmiar wybranego ziarna. W ten sposób np. 10 oznacza, że wybrane ziarno jest wielkości 10/64 cala.
W przypadku kawy oznaczanej w ten sposób warto kierować się zasadą, że wyższa numeracja wskazuje na wyższą jakość kawy. Ziarna mieszczące się w przedziałach od 8 – 10 to najgorszej klasy surowiec, z którego nie warto parzyć ulubionego trunku. Najlepsze są z kolei te mieszczące się w granicach od 16 do 18. Kawa przechodząca przez sita o rozmiarze 19 lub 20 należy do absolutnej rzadkości.
Literowe skróty kawowe
Drugi z nich działa na podobnej zasadzie, z tą różnicą, że oznaczenia przyjmują postać liter, a nie numerów. Taka klasyfikacja jest prosta. Mianowicie, im “wyżej” w alfabecie znajdują się ziarna, tym są większe, a co za tym idzie - zapewniają wyższą jakość. Wyróżniamy między innymi: AAA, AA, AB, B, C itp. W tym miejscu zdecydowanie warto stawiać na kawy AAA lub AA
Ziarna kawy z oznaczeniami B lub C należy potraktować jak te z najniższymi numerami (8, 9, 10 itp.). Z uwagi na to, że są bardzo małe - po prostu nie warto ich kupować.
Słowne oznaczenia kawowe
Trzeci z nich wykorzystuje z kolei specjalne nazewnictwo. W tym obszarze wyróżniamy takie rodzaje rozmiarów ziaren, jak:
- Supremo - będące odpowiednikiem numerycznego 18 lub literowego AAA / AA.
- Excelso - informujące o nieco mniejszym (aczkolwiek nadal pożądanym) rozmiarze.
Jeżeli wydawało Ci się, że informacja o rozmiarze to jedyne, co możesz znaleźć na opakowaniu swojej kawy - wiedz, że nie do końca!
Oznaczenia informujące o położeniu upraw kawy
Innym czynnikiem, który może Ci powiedzieć bardzo wiele na temat jakości samych ziaren, jest skrót dotyczący miejsca, a co za tym idzie – sposobu ich uprawy. W tym obszarze wyróżniamy podział kaw na wyłącznie wysoko rosnące / twarde ziarna, a także wyłącznie miękkie i miękkie ziarna).
Wyłącznie wysoko rosnąca kawa, czyli SHG / SHB
Ten rodzaj oznaczenia przyznaje się odmianom kaw, które uprawia się na wysokościach nie mniejszych niż 1500 metrów nad poziomem morza. W tym obszarze stosuje się dwa rodzaje oznaczeń (SHG, czyli wyłącznie wysoko rosnące oraz SHB, czyli wyłącznie twarde ziarna) - oba zazwyczaj znaczą to samo.
Wysoko rosnąca kawa, czyli HG / HB
To oznaczenie wskazuje, że uprawa wybranej odmiany kawy mieści się nieco niżej - na wysokości pomiędzy 1000 a 1500 metrów nad poziomem morza.
Podobnie, jak w przypadku poprzedniego oznaczenia – tu również stosuje się dwie opcje (HG, czyli wysoko rosnące lub HB, czyli twarde ziarna).
Wyłącznie miękkie ziarna (SSB / SB)
Tego typu skrót stosuje się w odniesieniu do kaw, których uprawy znajdują się w jeszcze niższych partiach, czyli od 700 do 1000 metrów nad poziomem morza.
W tym miejscu także nie ma żadnej niespodzianki – obu skrótów (SSB, czyli wyłącznie miękkie ziarna i SB, czyli miękkie ziarna) używa się zazwyczaj zamiennie.
Co mówią oznaczenia kawy SHG / SHB, HG / HB i SSB / SB?
Powyższe skróty, a co za tym idzie - informacje o wysokości upraw, dostarczają cennej wiedzy na temat jakości samych ziaren. Mianowicie, odmiany pochodzące z wyższych partii (np. powyżej 1500 m. n. p. m.) wymagają dłuższego procesu dojrzewania. To z kolei przekłada się na wzmocnienie ich smaku i aromatu, czyli sprawia, że takie kawy są po prostu lepsze ????!
Jakie inne oznaczenia kawy warto znać?
Istnieją także skróty dotyczące sposobu obróbki (oczyszczania) zebranych ziaren. Wyróżniamy wśród nich chociażby:
- “Wet”, która wskazuje, że proces obróbki ziaren odbywał się przy użyciu wody.
- “Dry”, która informuje z kolei o tym, że ziarna zostały suszone na słońcu. Z tego powodu uznaje się go za bardziej naturalny.
Szukasz dobrych ziaren, które posłużą Ci do przyrządzenia wyśmienitej kawy?
W takim razie już teraz zajrzyj do naszego sklepu online, gdzie czeka na Ciebie naprawdę imponujący wybór produktów najwyższej jakości! Nie wiesz, co wybrać? Zapytaj nas! Nasi eksperci z przyjemnością pomogą Ci dokonać właściwego wyboru!
Fajna pigułka wiedzy ????