Strona główna / / Zawód barista: jak zostać specjalistą od parzenia kawy?

Zawód barista: jak zostać specjalistą od parzenia kawy?

Wiele osób zapytanych o to, co trzeba mieć, aby zostać profesjonalnym baristą - odpowiada: niezwykłą pasję i miłość do kawy. Zdecydowanie, są to ważne elementy, ale czy najważniejsze? W tym artykule przyjrzymy się innym czynnikom, które mogą nie tylko ułatwić start, ale być może - przyspieszyć rozwój dalszej kariery. Chcesz zostać baristą, ale nie wiesz, jak zacząć? Zapraszamy do lektury!

Z dalszej części wpisu dowiesz się, w jaki sposób rozpocząć swoją przygodę, na co zwrócić uwagę, a nawet pozyskasz informacje na temat średnich zarobków baristów w Polsce. 

Jak zostać baristą?

Sposobów na zostanie profesjonalnym baristą jest kilka. Jednak do najbardziej skutecznych, a co za tym idzie - cieszących się największą popularnością - zaliczamy dwie podstawowe drogi.

Pierwszą z nich jest “rzucenie się na głęboką wodę” i zdobywanie swoich umiejętności bezpośrednio podczas pracy w kawiarni. Druga z kolei polega na przejściu przyspieszonego szkolenia przygotowującego do wykonywania zawodu baristy.

Praktyka czyni mistrza, czyli nauka pod okiem doświadczonego baristy

Jedną z najłatwiejszych dróg, która pozwala na “start” kariery baristy jest odbycie praktyk, stażu lub wybór regularnej formy zatrudnienia w wybranej kawiarni. Wówczas, cały proces nauki odbywa się bezpośrednio podczas codziennej (lub weekendowej) pracy, dzięki czemu pozwala zapoznać się z tym zawodem praktycznie od każdej strony.

Takie rozwiązanie umożliwia pobieranie lekcji bezpośrednio od baristy ze znacznie większym stażem. Osoba na tym stanowisku dzieli się nie tylko wszystkimi tajnikami związanymi z samym procesem parzenia, ale również dba o rozwój innych umiejętności, które są niezbędne w tym zawodzie.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kawiarni?

Kluczowym elementem, który należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwania miejsca zatrudnienia, jest przede wszystkim jego renoma. Pamiętaj, że właściwe umiejętności możesz zdobyć tylko tam, gdzie pracują prawdziwi profesjonaliści oraz tam, gdzie przestrzega się wysoki standardów związanych zarówno z przygotowywaniem kawy, jak i obsługą klienta.

Przyspieszona edukacja, czyli specjalistyczne kursy dla przyszłych baristów

Swoistą alternatywą dla pracy w kawiarni jest uczestnictwo w warsztatach i szkoleniach przygotowujących do wykonywania zawodu baristy. Kursy tego typu są najczęściej połączeniem dwóch rodzajów edukacji:

  • Lekcji teoretycznych, na których zyskasz możliwość pozyskania wszelkich informacji, które są niezbędne do rozpoczęcia nowej drogi zawodowej. Poznasz gatunki kawy, sposoby jej mielenia, zaparzania, jak i zasady obsługi klientów.
  • Zajęć praktycznych, które wykorzystasz do przećwiczenia wcześniej zdobytej wiedzy, a co za tym idzie – nauczenia się profesjonalnego przygotowywania i serwowania kawy.

Co warto przeanalizować przed wyborem konkretnego kursu dla baristy?

Tu podobnie, jak w przypadku praktyk w kawiarni - należy dokładnie przeanalizować opinie dotyczące konkretnej oferty edukacyjnej.

Jeżeli komentarze dotychczasowych uczestników są pozytywne, a dodatkowo kilku z nich już pracuje w zawodzie - masz duże szanse, że Tobie również się uda! Jeśli jest inaczej – staraj się omijać takie oferty szkoleniowe – i to bardzo szerokim łukiem!

Jakie umiejętności i predyspozycje są pożądane w zawodzie baristy?

Praca baristy wymaga regularnego i bardzo częstego kontaktu z ludźmi. Nie dziwi więc fakt, że w tej roli najlepiej sprawdzą się osoby otwarte, które lubią rozmawiać, ale także potrafią słuchać.

Innym atutem, który znacznie ułatwia zostanie prawdziwie profesjonalnym baristą jest chęć i predyspozycje do ciągłej nauki. Mnogość technik parzenia i mielenia, dziesiątki lub setki odmian kaw, a do tego nieustannie pojawiające się nowości produktowe. To wszystko sprawia, że dobry barista musi być elastyczny i mieć naprawdę otwartą głowę. 

Wynagrodzenie – na jakie zarobki może liczyć barista?

Średnie zarobki baristów pracujących w kawiarniach w Polsce oscylują w granicach 2000 – 3000 złotych “na rękę”. Warto wiedzieć, że część tego typu specjalistów oferuje inne rodzaje usług - w tym np. pokazy kawowe na weselach, urodzinach, imprezach firmowych, jak i innych wydarzeniach. Wówczas, ich jednorazowe zarobki za każdy taki event mogą wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych netto.

Co wpływa na wysokość zarobków baristów w Polsce?

Pierwszym czynnikiem jest oczywiście doświadczenie oraz idące z nim w parze - umiejętności. Im dłuższy staż, tym na większe wynagrodzenie może liczyć konkretny barista.

Kolejnym elementem jest lokalizacja. Bariści pracujący w dużych ośrodkach miejskich (Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Poznań, Łódź) zarabiają zdecydowanie więcej niż ich koledzy po fachu z mniejszych miejscowości.

Nie chcesz zostać zawodowym baristą, ale mimo wszystko pragniesz cieszyć się smaczną kawą?

Pierwszym krokiem, który pozwoli Ci osiągnąć Twój cel jest zakup doskonałych ziaren, które wykorzystasz do stworzenia absolutnie wyśmienitego trunku. Jeżeli chcesz mieć pewność, że wybierasz z tego, co najlepsze – koniecznie udaj się do naszego sklepu internetowego. Mamy dla Ciebie naprawdę bogaty wybór kaw z całego świata!

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny