Strona główna / / Kawa i zdrowie. Fakty i mity pod lupą naukowców.

Kawa i zdrowie. Fakty i mity pod lupą naukowców.

Poniżej garść faktów oraz mitów dotyczących wpływu kawy na zdrowie człowieka. Informacje przygotowaliśmy w oparciu o wyniki najnowszych badań naukowych. 

Co w niej takiego jest? Wartości odżywcze kawy.

Kawa jest niezwykle złożony napojem ziołowym, zawierającym około 1 000 substancji roślinnych, które w różny sposób oddziałują na ludzki organizm. Najważniejsze z nich to:
 • kofeina,
 • trygonelina, 
 • teobromina,
 • kafeol i kafestol, 
 • kwas chlorogenowy,
 • witaminy z grupy B (zwłaszcza witamina B3 - niacyna),
 • magnez, 
 • potas. 
Średnia wartość energetyczna kawy (bez dodatków) wynosi około 2 kcal na 100 ml naparu. Najważniejszym składnikiem kawy jest oczywiście kofeina, która zwiększa przepływ krwi w organizmie i pobudza układ nerwowy. 

Kawa poprawia koncentrację i obniża poziom zmęczenia — fakt.

Obecne w ziarnach kawy kofeina, teofilina i teobromina powodują wydzielanie niektórych hormonów i neuroprzekaźników m.in. adrenaliny, serotoniny i dopaminy. Wypicie filiżanki kawy, szczególnie świeżo palonej, skutkuje zatem zwiększoną koncentracją, mniejszym odczuciem senności i zmęczenia. 

Chcesz obniżyć ryzyko zachorowania na choroby Parkinsona i Alzheimera — pij kawę! - fakt. 

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Illinois w Chicago dowiodły, że średni wiek zachorowań na ww. choroby u osób pijących kawę wynosi 72 lata w stosunku do wieku 64 lat wśród osób niepijących kawy w ogóle. Inne badania wskazują, że wśród osób pijących więcej niż 800 ml kawy dziennie, liczba zachorowań wynosi  1,9/10 000, a wśród osób niepijących kawy 10,4/10 000 osób. 

Kawa negatywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy — mit.

Najnowsze wyniki długoletnich badania wykazują, że umiarkowane ilości kawy (3-4 filiżanki dziennie), wydatnie zmniejszają ryzyko zawału serca, a ryzyko udaru mózgu jest najniższe wśród osób pijących od 3 do 6 filiżanek dziennie (badanie przeprowadzone zostało na 442 098 uczestnikach). 

...ale kawa przyczynia się do zwiększenia ciśnienia tętniczego — fakt.  

Na szczęście dla kawoszy picie kawy może powodować istotny wzrost ciśnienia tętniczego u osób, które piją ten napar jedynie sporadycznie.  Natomiast w przypadku ludzi regularnie pijących czarny napój, oddziaływanie jest nieistotne.

Kawa nie ma wpływu na układ pokarmowy — mit. 

Niestety kawa stymuluje wydzielanie kwasu solnego, a to sprzyja rozwojowi chorób wrzodowych  żołądka. Z tego tytułu osoby z chorobami gastrologicznymi, takimi jak choroba refluksowa przełyku oraz choroba wrzodowa żołądka, powinny ograniczać spożywanie kawy. 

Picie kawy wspomaga proces odchudzania — fakt. 

Kawa przyspiesza czynność serca oraz  rozszerza naczynia krwionośne, co zwiększa zapotrzebowanie organizmu na tlen. Kawa a właściwie kofeina przyspiesza rozkład tkanki tłuszczowej i glikogenolizę w mięśniach, co przy regularnej aktywności fizycznej, sprzyja odchudzaniu

kawa na odchudzanie

Kawa pomaga w treningach, łagodzi skutki astmy i zapalenia oskrzeli — fakt. 

Kofeina rozszerza oskrzela i naczynia krwionośne serca, mózgu i mięśni szkieletowych, a to poprawia ich funkcjonowanie i zwiększa wytrzymałość  podczas wysiłku fizycznego.  Dodatkowym efektem rozszerzenia oskrzeli jest zmniejszenie nasilenia i obniżenie częstotliwości ataków duszności u chorych na astmę i przewlekłe zapalenie oskrzeli. 

Kawa zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory — fakt. 

Najważniejsze zostawiliśmy na koniec. Jak wskazują naukowcy z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, istnieje związek między spożywaniem kawy a występowaniem chorób nowotworowych. Ze względu na wysoką zawartość polifenoli i diterpenów przypisuje się jej właściwości zapobiegające przekształceniu nowotworów łagodnych w złośliwe.  Jeden z diterpenów, kafeol, jest  związkiem o silnym działaniu przeciwutleniającym, chroni cząsteczkę DNA przed uszkodzeniem przez wolne rodniki tlenowe. 
kawa a zdrowie

Podsumowanie.

Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Ma charakterystyczny smak i aromat oraz bardzo dużą liczbę związków, które w różny sposób oddziałują na ludzki organizm. Na podstawie badań prowadzonych w ostatnich latach, naukowcy coraz częściej  dochodzą do wniosku, że kawa korzystne wpływa na obniżenie występowania chorób:
 • układu krążenia, 
 • cukrzycy typu 2, 
 • otyłości, 
 • schorzeń układu nerwowego, 
 • nowotworów (m.in. jelita grubego, piersi). 
Kawa spożywana w umiarowych ilościach (3–4 filiżanki kawy na dobę) jest bezpieczna dla organizmu i charakteryzuje się właściwościami prozdrowotnymi. Zachęcamy zatem do picia świeżo palonej kawy z naszej palarni.

Bibliografia: 
1. Marta Pelczyńska, Paweł Bogdański; Prozdrowotne właściwości kawy, Varia Medica 2019; tom 3, nr 4, strony 311–317;  
2. Zygmunt Zdrojewicz, Karolina Grześkowiak, Marek Łukasiewicz; Czy picie kawy jest zdrowe? Med Rodz. 2016; 19(3): 138-145
Polub/obserwuj nas:

1 Komentarze

  • Avatar
   Jefferey
   lis 16, 2023

   The writing style of yours is so engaging. I could not stop reading until I finished the whole post!


   Also visit my blog :: Comprar Alpha-PIHP

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny