Strona główna / / Jaki ekspres do kawy wybrać?

Jaki ekspres do kawy wybrać?

W dzisiejszych czasach praktycznie nikt na świecie nie wyobraża sobie poranka dnia bez filiżanki świeżej kawy. Pomaga pokonać poranną senność po pobudce oraz pomaga utrzymać produktywność przez resztę dnia.

Obecnie kawa jest naturalną częścią życia. Oczekuje się, że jest dostępna od biur, kawiarni, restauracji aż po domowe zacisze. Ekspresy stały się takim samym niezbędnym sprzętem użytku domowego jak pralka czy zmywarka, dlatego można je spotkać w domach smakoszy jak i również u osób okazjonalnie sięgających po filiżankę małej czarnej.

Do korzyści z posiadania własnego ekspresu do kawy, raczej nie trzeba już nikogo przekonywać – rynek ekspresów rozrasta się bardzo szybko i obecny wybór dostępnych produktów pozwala na dobranie urządzenia pod Swoje potrzeby w odpowiednim zaplanowanym budżecie.

Korzyści z posiadania własnej „coffee machine”

Jeżeli jednak, nie jesteś ciągle przekonany, co do faktu posiadania własnej maszyny to wiedz, że Twój własny ekspres może wypłacić Ci dywidendy, zarówno w wysokości dokonanych oszczędności jak i tego ile doda do Twojego obecnego życia:

 • Oszczędności oczywiście będą zależeć od tego jak bardzo lubisz pić kawę, ale jeśli wypijasz, co najmniej jedną filiżankę kawy dziennie, prawdopodobnie zaoszczędzisz 6-8zł dziennie. Rocznie to może być nawet 2500-3000zł!
 • Zaoszczędzisz paliwo jak i czas omijając dotychczasowy postój na kawę.
 • Przygotujesz taką kawę, jaką lubisz najbardziej w domowym zaciszu (posiadając mnóstwo możliwości, niedostępnych w kawiarni).
 • Ten zapach kawy, który tak lubisz, każdego poranka wypełniający Twoją kuchnię :)

Rodzaje ekspresów do kawy

Rodzaj kupowanego ekspresu do kawy z pewnością będzie miał wpływ na Twoje ogólne wrażenia z parzenia kawy. Dostępnych jest wiele opcji i jak do tej pory nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która z opcji jest najlepsza. Wszystko zależy od gustu, Twojej sytuacji oraz budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na taki zakup. Sprawdźmy, zatem jakie są podstawowe różnice oraz czego możesz oczekiwać od odpowiednich ekspresów do kawy.

Ekspres przelewowy

Automatyczny ekspres przelewowy, to chyba jeden z najprostszych dostępnych rodzajów automatycznych ekspresów, który można znaleźć w większości domów na całym świecie. Ten rodzaj ekspresu może występować w wielu kształtach i przybierać różne rozmiary. Jak usłyszysz, że ktoś mówi o przygotowaniu dzbanka kawy (kilka filiżanek na raz) to możesz być pewny, że będzie to właśnie kawa z ekspresu przelewowego. Ten typ ekspresu jest bardzo łatwy w obsłudze. Wystarczy przygotować Twoją najlepszą zmieloną kawę, założyć filtr do kawy w odpowiednim miejscu, dodać wody i uruchomić ekspres. W przypadku niektórych zaparzaczy do kawy możesz przygotować kawę tak mocną jak tylko sobie życzysz i cieszyć się wielką dolewką bez konieczności robienia nowej kawy. Ekspresy te są powszechne nie tylko w domach, ale możesz je spotkać również w biurze podczas przerw kawowych oraz w wielu restauracjach.  

Ten rodzaj ekspresu jest nie tylko jednym z tańszych rozwiązań, ale również będzie tani w utrzymaniu. Filtry są tanie w zakupie i wystarczą przez długi czas. Warto pamiętać, że do ekspresu przelewowego używa się tylko kawy mielonej. Istnieją oczywiście obecnie na rynku zaparzacze do kawy z wbudowanym młynkiem, jednak ich cena nie będzie już taka przystępna.

Podsumowując, najważniejsze zalety automatycznego ekspresu przelewowego:

 • Bardzo łatwy w użyciu.
 • Dostępny w przystępnej cenie.
 • Tani w użytkowaniu.
 • Wygodny dla dużej grupy – parzy cały dzbanek kawy na raz.
 • Dostępny w wielu opcjach, wielkościach, w różnym designie.
 • Łatwo dostosujesz zaparzacz do Swoich preferencji i delikatności kubków smakowych.

Trzeba mieć na uwadze jednak, iż dla fanów espresso ten rodzaj ekspresu nie zda egzaminu. Jednocześnie przy domowym użytkowaniu jest duże prawdopodobieństwo wylewania sporych ilości niewypitej kawy.

Kawiarka francuska (tłokowa)

Jedna z najbardziej tradycyjnych metod parzenia kawy na świecie. Zdecydowanie najmniej zaawansowana technologicznie maszyna a jednak pomimo tego wciąż prosta w użyciu. Wsyp odpowiednią ilość fusów/kawy zmielonej, dodaj wrzącej wody i wciśnij tłok do dna i kawa gotowa.

Kawiarka francuska to chyba najprostsza wersja i najtańsza ekspresu do kawy, który można wykorzystać w domu. Nie dość, że nie potrzeba wymieniać żadnych filtrów to jednocześnie też nie korzysta w ogóle z prądu. W zależności od rodzaju, wielkości oraz marki samo urządzenie można już kupić za 45-50zł.

Kawa z kawiarki nie zawsze jest tak aromatyczna jak z innych ekspresów, szczególnie, kiedy nie pozwoli się jej parzyć odpowiednio długo. Z dużym prawdopodobieństwem możesz zauważyć w Swojej filiżance drobinki kawy czy fusy.

Można, zatem z całą stanowczością stwierdzić, że dla oszczędnych może to być jakaś opcja do wyboru, jednakże dla tych, dla których jakość i smak porannego espresso ma znaczenie, pewnie nie będzie to najlepsza opcja.

Podsumowując, korzyści z używania kawiarki francuskiej:

 • Najtańsza opcja do zaparzania kawy.
 • Bardzo niskie koszty użytkowania.
 • Łatwość użycia.
 • Nie potrzeba dodatkowych filtrów.
 • Działa bez prądu.

Pamiętajcie, aby otrzymać odpowiedni smak kawy, czas zaparzenia kawy musi być odpowiedni.

Ekspres kolbowy

Ekspresy kolbowe to „wyścigówki” w świecie ekspresów do kaw. Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, to espresso jest prawdopodobnie Twoim ulubionym typem kawy.

Ten rodzaj ekspresu, oczywiście w zależności od opcji, modelu oraz producenta, zazwyczaj będzie z wyższej półki cenowej, jednak dla miłośników espresso, którzy cenią sobie codzienną małą czarną, różnica jest absolutnie tego warta.

Ekspresy kolbowe parzą raczej mniejsze ilości kawy, jednak bardziej aromatyczne i mocniejsze. Pomimo tego, większość ekspresów kolbowych pozwoli Ci na zrobienie różnych napojów kawowych od cappuccino po latte. Powszechnie spotykane ekspresy w domach pozwalają na robienie tylko jednej kawy na raz, jednak coraz częściej (wiąże się to z dodatkowymi kosztami) można spotkać ekspresy pozwalające na zaparzenie dwóch espresso na raz.

Warto zauważyć, iż ten rodzaj ekspresu nie sprawdzi się u Ciebie w domu, jeżeli nie będziesz mieć odpowiedniej ilości czasu na przygotowanie kawy. Parzenie kawy w ekspresie kolbowym wiąże się z całym rytuałem przygotowania kawy. Zazwyczaj nie posiadają wbudowanych młynków, więc dodatkowo trzeba posiadać młynek, aby mielić kawę tuż przed zaparzeniem. Zdecydowanie odradzamy zakup kawy mielonej, gdyż najlepszy smak otrzymuje się przy mieleniu kawy zaraz przed zaparzeniem.

W tym rodzaju ekspresu bardzo ważne jest ciśnienie oraz temperatura parzenia. Powszechnie uważa się, że ekspres kolbowy powinien osiągać ciśnienie minimalne 9 barów, aby wydobyć kwintesencję smaku i aromatu kawy. Oczywiście im więcej tym lepiej w tym przypadku. 

Jeżeli jednak jesteś zwolennikiem bardziej kaw mlecznych, zdecydowanie prościej będzie używać ekspresu automatycznego niż kolbowego, gdzie mleko musi zostać spienione i dodane do kawy samemu.

Podsumowując, ekspresy kolbowe:

 • Świetnie sprawdzą się dla osób ceniących sobie proces przygotowania i parzenia kawy.
 • Dłuższy czas przygotowania kawy od innych typów ekspresów.
 • Prawdopodobnie parzą najlepsze espresso z pośród wszystkich dostępnych ekspresów.
 • Łatwy w obsłudze przy espresso.
 • Tańszy niż ekspres automatyczny (chociażby ze względu na brak młynka).

Jeżeli uważasz, że kawa z mlekiem to nie kawa, to ekspres kolbowy jest zdecydowanie opcją dla Ciebie. Pamiętaj jednak, iż czas przygotowania kawy będzie zdecydowanie dłuższy niż przy innych maszynach. Domowe wersje kolbowych ekspresów nie są najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chcesz się napić wspólnie kawy z większą ilością znajomych w tym samym czasie.

Ekspres automatyczny

Ten rodzaj ekspresu będzie najdroższym rodzajem, ale równocześnie dającym największe możliwości oraz parzący świetne espresso. Większość ekspresów posiada wbudowane młynki, przez co kawę robi się poprzez wciśnięcie jednego przycisku.

Wydaje się być idealnym rozwiązaniem do picia kaw na bazie espresso, czyli również mlecznych kaw. Co bardzo istotne to, jeżeli jesteście fanami dużej czarnej a espresso omijacie szerokim łukiem, dużo lepszym rozwiązaniem dla Was będzie ekspres przelewowy niż przeciąganie espresso w nieskończoność, nie wspominając o kosztach.

Ekspresy automatyczne, oczywiście w zależności od modelu oraz firmy, są programowalne. Oznacza to nie mniej nie więcej tylko fakt, że każdy użytkownik może dostosować ekspres pod Swoje ulubione espresso. Od możliwości ustawienia młynka po moc kawy, ilość podanej wody, mleka etc. Krótko mówiąc po dokonaniu ustawień na początku, za naciśnięciem magicznego przycisku otrzymujesz najlepszą dopasowaną do siebie kawę.

Oczywiście ilość dostępnych modeli jest tak duża, że każdy będzie w stanie znaleźć odpowiedni model dla siebie, jednak trzeba brać pod uwagę, iż zawsze będzie to zdecydowanie droższa alternatywa od innych ekspresów.

Podsumowując, ekspresy automatyczne:

 • Pyszne espresso oraz kawy mleczne na bazie espresso
 • Możliwość ustawień pod siebie
 • Szybkie parzenie bez potrzeby wcześniejszego przygotowania
 • Jedna z najdroższych opcji
 • Nie trzeba czyścić po każdym użyciu

Nie ma dnia abyś nie zaczął go od espresso? W takim razie to wybór szczególnie dla Ciebie. Pamiętaj, że czas poświęcony na przygotowanie kawy w ekspresie automatycznym sprowadza się do wciśnięcia guzika w przeciwieństwie do ekspresu kolbowego. Pamiętaj, że ceny ekspresów automatycznych są znacznie wyższe niż każdych innych jednak, jeżeli czas jest dla Ciebie ważny i proces przygotowania kawy raczej wolisz oglądać w kawiarni to inwestycja na pewno się opłaci.

Jak zatem wybrać ten odpowiedni ekspres dla siebie?

Wbrew pozorom, jeżeli tylko wiesz, czego oczekujesz po Swojej kawie, wiesz jak dużo i jakiej kawy pijesz – wybór nie powinien przyprawić Ci zbyt dużego bólu głowy. Aby uprościć wybór warto rozważyć kilka rzeczy przy wyborze odpowiedniej maszyny dla siebie:

 • Ile osób będzie korzystać z ekspresu?

Zastanów się, ile osób w Twoim gospodarstwie domowym, pije kawę i jak często. Jeżeli każdego dnia rano musisz zrobić 4 espresso zanim wszyscy wyjdą z domu to zapewne ekspres kolbowy nie będzie odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie.

 • Jak smakuje Ci Twoja kawa?

To prawdopodobnie kluczowa kwestia w wyborze odpowiedniego ekspresu. Pomyśl o Swojej ulubionej kawie zamawianej w kawiarni. Co głównie zamawiasz? Jeżeli jedyną kawą, którą pijesz to cappuccino lub late, to kupując ekspres przelewowy raczej z niego nigdy nie skorzystasz. Powinieneś brać pod uwagę tylko ekspresy, które parzą kawę taką, jaką lubisz.

 • Koszty

Zapewne dla większości konsumentów kluczowa kwestia. Oczywiście, jeżeli doszedłeś już do wniosku, że do Swojej idealnej kawy potrzeba Ci ekspresu automatycznego za 2-3 tysiące złotych, a nie stać Was na taki zakup, zapewne będziesz musiał pójść na jakieś kompromisy. Warto zrezygnować z kilku dodatkowych opcji dostępnych w ekspresie (np. kolorowy wyświetlacz), jeżeli miałoby to nam pomóc sprostać finansowo zamiast zmieniać rodzaj ekspresu ze względu na cenę. Pamiętajmy, że koszty to nie tylko koszt zakupu ekspresu, ale również koszty eksploatacji. Czasem może warto wydać ciut więcej dziś, aby później móc zaoszczędzić.  Pamiętaj nie kupuj nic, co nie sprosta Twoim oczekiwaniom wobec kawy – inaczej posiadając własny ekspres i tak wylądujesz prędzej czy później w najbliższej kawiarni…

Jak zapewne zauważyliście nie polecamy konkretnych marek ani modeli, nie sugerujemy również żadnego rodzaju ekspresu. To wszystko musicie niestety przepracować sami, ilość dostępnych modeli, gadżetów, marek jest tak duża, że znając Swoje potrzeby trzeba metodą eliminacji dobrać najbardziej odpowiednią markę, model oraz rodzaj ekspresu.

Pamiętajcie jednak ! picie kawy powinno być przyjemnością. Nie pozwólcie, aby wybór ekspresu zdefiniował to, jaką kawę i kiedy pijecie – to jest Wasz czas i Wasza przyjemność.

 

16 Komentarze

  • Avatar
   MiskaJa
   maj 31, 2019

   Sama zastanawiam się jaki ekspres do kawy do 3000 będzie najlepszym wyborem na użytek domowy. W tym budżecie jest już w czym wybierać. Nie wiem tylko, czy nie dołożyć jeszcze trochę. Na razie mam na oku jeden model od De’Longhi i coś czuję, że niebawem wyląduje w mojej kuchni.

  • Avatar
   Antoni
   lis 12, 2019

   Ja właśnie wszystko sobie tak przekalkulowałem, bo długo się wahałem czy kupić ten wymarzony ekspres ciśnieniowy czy też nie, ale wyszło na tak! Licząc koszt 1600zł rozbity na raty, jedna rata 32zł do tego co miesiąc odkamieniacz i filtr razem 50zł, kawy i mleka ok. 60zł, wychodzi miesięcznie 142zł kosztów. Robię dziennie 4 duże kawy, czyli miesięcznie ok. 120 kaw, co za tym idzie cena jednej wychodzi mi niecałe 1,5zł :) Dlatego też wybrałem Delonghi 22.360B i nie żałuję :)

   • Avatar
    Miki
    gru 27, 2019

    A jak odkamieniasz swój ekspres ciśnieniowy Antoni? Stosujesz ich rekomendowany środek https://www.delonghi.com/pl-pl/produkty/kawa/ekspresy-do-kawy/akcesoria-do-kawy/odkamieniacz-500-ml-ecodecalk czy znalazłeś tańszy zamiennik?

    • Avatar
     Antoni
     lis 14, 2020

     Do mojego ekspresu Delonghi stosuję ich oryginalne produkty. Są może i droższe od zamienników, ale kiedyś kupiłem filtr zamiennik i miałem problem z domknięciem pokrywy..

    • Avatar
     Adam
     lut 16, 2021

     Ja zawsze poluję na promocje, a wtedy nawet idzie wyhaczyć ciekawe ceny oryginalnych produktów Delonghi. Wtedy zawsze biorę ileś sztuk na zapas i tak od promocji do promocji, a niedrogo można się zaopatrywać w oryginalne akcesoria od producenta

  • Avatar
   MonikaW
   lip 29, 2021

   Kawa z ekspresu kolbowego faktycznie smakuje mi najbardziej. Moim ulubionym typem kawy jest espresso, najlepiej podwójne...Aktualnie jestem w posiadaniu jedynie małej kawiarki i chociaż kawa z niej może smakować naprawdę dobrze, rozglądam się za jakimś ekspresem. Ceny może nie są niskie, ale jest to jednak inwestycja na długie lata, więc myślę, że warto dołożyć trochę więcej.

  • Avatar
   SandraG
   sie 21, 2021

   Świetny artykuł! Bardzo się cieszę, że na niego trafiłam, bo chociaż jestem już chwilę po remoncie kuchni i na ten moment zaopatrzyłam się już we wszystkie meble i sprzęt AGD, to właśnie jestem na etapie szukania jakiegoś ekspresu do kawy. Oczywiście będzie to mój pierwszy własny ekspres do kawy, więc na pewno skorzystam z Twoich rad. Dziękuję. Pozdrawiam! :D

  • Avatar
   JanoS
   gru 28, 2021

   Dobry ekspres to coś co mi się marzy już od dawna. Jestem osobą, która unika zakupów ratalnych więc sobie powoli odkładam i już jestem bliski celu więc za niedługo będę pił pyszną kawę!

  • Avatar
   asia
   cze 18, 2022

   super https://www.cafepanamera.com/blog/2_pierwszy-ekspres.html

  • Avatar
   Gosia
   cze 20, 2022

   Moim zdaniem to bardzo przydatne urządzenie, które warto mieć w domu. Uwielbiam tego bloga, ponieważ dzięki Waszym recenzjom wiem na jaki sprzęt warto się zdecydować. Fajnie gdybyście też napisali coś o zasilaczach antenowych, ponieważ nie wiem jakie zamówić.

  • Avatar
   Ola
   cze 22, 2022

   Też niedawno zamówiłam ekspres do kawy i nie umiem się doczekać aż będę mogła go przetestować. Jestem fanką takich nowoczesnych rozwiązań w kuchniach. Z tego powodu zamówiłam też zestaw sprzętu AGD, który świetnie mi się sprawuje. Była to bardzo opłacalna inwestycja.

  • Avatar
   Kasia
   cze 26, 2022

   Super przepis, muszę wypróbować

  • Avatar
   JarekB
   gru 20, 2022

   Powiem szczerze, że tak naprawdę to od lat korzystam z kawiarki i nie zamierzam się przerzucać na inny sposób przyrządzania kawy. Zajmuje mało miejsca i jest prosta do umycia. A kawa uważam, że jest pyszna :)

  • Avatar
   adel
   sie 18, 2023

   ekstra

  • Avatar
   jlarson
   mar 14, 2024

   ekstra

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny