Jaki ekspres do kawy wybrać?

W dzisiejszych czasach praktycznie nikt na świecie nie wyobraża sobie poranka dnia bez filiżanki świeżej kawy. Pomaga pokonać poranną senność po pobudce oraz pomaga utrzymać produktywność przez resztę dnia.

Obecnie kawa jest naturalną częścią życia. Oczekuje się, że jest dostępna od biur, kawiarni, restauracji aż po domowe zacisze. Ekspresy stały się takim samym niezbędnym sprzętem użytku domowego jak pralka czy zmywarka, dlatego można je spotkać w domach smakoszy jak i również u osób okazjonalnie sięgających po filiżankę małej czarnej.

Do korzyści z posiadania własnego ekspresu do kawy, raczej nie trzeba już nikogo przekonywać – rynek ekspresów rozrasta się bardzo szybko i obecny wybór dostępnych produktów pozwala na dobranie urządzenia pod Swoje potrzeby w odpowiednim zaplanowanym budżecie.

Korzyści z posiadania własnej „coffee machine”

Jeżeli jednak, nie jesteś ciągle przekonany, co do faktu posiadania własnej maszyny to wiedz, że Twój własny ekspres może wypłacić Ci dywidendy, zarówno w wysokości dokonanych oszczędności jak i tego ile doda do Twojego obecnego życia:

 •          Oszczędności oczywiście będą zależeć od tego jak bardzo lubisz pić kawę, ale jeśli wypijasz, co najmniej jedną filiżankę kawy dziennie, prawdopodobnie zaoszczędzisz 6-8zł dziennie. Rocznie to może               być nawet 2500-3000zł!
 •          Zaoszczędzisz paliwo jak i czas omijając dotychczasowy postój na kawę.
 •          Przygotujesz taką kawę, jaką lubisz najbardziej w domowym zaciszu (posiadając mnóstwo możliwości, niedostępnych w kawiarni)
 •          Ten zapach kawy, który tak lubisz, każdego poranka wypełniający Twoją kuchnię :)

Rodzaje ekspresów do kawy

Rodzaj kupowanego ekspresu do kawy z pewnością będzie miał wpływ na Twoje ogólne wrażenia z parzenia kawy. Dostępnych jest wiele opcji i jak do tej pory nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która z opcji jest najlepsza. Wszystko zależy od gustu, Twojej sytuacji oraz budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na taki zakup. Sprawdźmy, zatem jakie są podstawowe różnice oraz czego możesz oczekiwać od odpowiednich ekspresów do kawy.

 1.        Ekspres przelewowy

Automatyczny ekspres przelewowy, to chyba jeden z najprostszych dostępnych rodzajów automatycznych ekspresów, który można znaleźć w większości domów na całym świecie. Ten rodzaj ekspresu może występować w wielu kształtach i przybierać różne rozmiary. Jak usłyszysz, że ktoś mówi o przygotowaniu dzbanka kawy (kilka filiżanek na raz) to możesz być pewny, że będzie to właśnie kawa z ekspresu przelewowego. Ten typ ekspresu jest bardzo łatwy w obsłudze. Wystarczy przygotować Twoją najlepszą zmieloną kawę, założyć filtr do kawy w odpowiednim miejscu, dodać wody i uruchomić ekspres. W przypadku niektórych zaparzaczy do kawy możesz przygotować kawę tak mocną jak tylko sobie życzysz i cieszyć się wielką dolewką bez konieczności robienia nowej kawy. Ekspresy te są powszechne nie tylko w domach, ale możesz je spotkać również w biurze podczas przerw kawowych oraz w wielu restauracjach.  

Ten rodzaj ekspresu jest nie tylko jednym z tańszych rozwiązań, ale również będzie tani w utrzymaniu. Filtry są tanie w zakupie i wystarczą przez długi czas. Warto pamiętać, że do ekspresu przelewowego używa się tylko kawy mielonej. Istnieją oczywiście obecnie na rynku zaparzacze do kawy z wbudowanym młynkiem, jednak ich cena nie będzie już taka przystępna.

Podsumowując, najważniejsze zalety automatycznego ekspresu przelewowego:

 •          Bardzo łatwy w użyciu
 •          Dostępny w przystępnej cenie
 •          Tani w użytkowaniu
 •          Wygodny dla dużej grupy – parzy cały dzbanek kawy na raz
 •          Dostępny w wielu opcjach, wielkościach, w różnym designie
 •          Łatwo dostosujesz zaparzacz do Swoich preferencji i delikatności kubków smakowych

Trzeba mieć na uwadze jednak, iż dla fanów espresso ten rodzaj ekspresu nie zda egzaminu. Jednocześnie przy domowym użytkowaniu jest duże prawdopodobieństwo wylewania sporych ilości niewypitej kawy.

 1.        Kawiarka francuska(tłokowa)

 Jedna z najbardziej tradycyjnych metod parzenia kawy na świecie. Zdecydowanie najmniej zaawansowana technologicznie maszyna a jednak pomimo tego wciąż prosta w użyciu. Wsyp odpowiednią ilość fusów/kawy zmielonej, dodaj wrzącej wody i wciśnij tłok do dna i kawa gotowa.

Kawiarka francuska to chyba najprostsza wersja i najtańsza ekspresu do kawy, który można wykorzystać w domu. Nie dość, że nie potrzeba wymieniać żadnych filtrów to jednocześnie też nie korzysta w ogóle z prądu. W zależności od rodzaju, wielkości oraz marki samo urządzenie można już kupić za 45-50zł.

Kawa z kawiarki nie zawsze jest tak aromatyczna jak z innych ekspresów, szczególnie, kiedy nie pozwoli się jej parzyć odpowiednio długo. Z dużym prawdopodobieństwem możesz zauważyć w Swojej filiżance drobinki kawy czy fusy.

Można, zatem z całą stanowczością stwierdzić, że dla oszczędnych może to być jakaś opcja do wyboru, jednakże dla tych, dla których jakość i smak porannego espresso ma znaczenie, pewnie nie będzie to najlepsza opcja.

Podsumowując, korzyści z używania kawiarki francuskiej:

 •          Najtańsza opcja do zaparzania kawy
 •          Bardzo niskie koszty użytkowania
 •          Łatwość użycia
 •          Nie potrzeba dodatkowych filtrów
 •          Działa bez prądu

Pamiętajcie, aby otrzymać odpowiedni smak kawy, czas zaparzenia kawy musi być odpowiedni.

 1.        Ekspres kolbowy

Ekspresy kolbowe to „wyścigówki” w świecie ekspresów do kaw. Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, to espresso jest prawdopodobnie Twoim ulubionym typem kawy.

Ten rodzaj ekspresu, oczywiście w zależności od opcji, modelu oraz producenta, zazwyczaj będzie z wyższej półki cenowej, jednak dla miłośników espresso, którzy cenią sobie codzienną małą czarną, różnica jest absolutnie tego warta.

Ekspresy kolbowe parzą raczej mniejsze ilości kawy, jednak bardziej aromatyczne i mocniejsze. Pomimo tego, większość ekspresów kolbowych pozwoli Ci na zrobienie różnych napojów kawowych od cappuccino po latte. Powszechnie spotykane ekspresy w domach pozwalają na robienie tylko jednej kawy na raz, jednak coraz częściej (wiąże się to z dodatkowymi kosztami) można spotkać ekspresy pozwalające na zaparzenie dwóch espresso na raz.

Warto zauważyć, iż ten rodzaj ekspresu nie sprawdzi się u Ciebie w domu, jeżeli nie będziesz mieć odpowiedniej ilości czasu na przygotowanie kawy. Parzenie kawy w ekspresie kolbowym wiąże się z całym rytuałem przygotowania kawy. Zazwyczaj nie posiadają wbudowanych młynków, więc dodatkowo trzeba posiadać młynek, aby mielić kawę tuż przed zaparzeniem. Zdecydowanie odradzamy zakup kawy mielonej, gdyż najlepszy smak otrzymuje się przy mieleniu kawy zaraz przed zaparzeniem.

W tym rodzaju ekspresu bardzo ważne jest ciśnienie oraz temperatura parzenia. Powszechnie uważa się, że ekspres kolbowy powinien osiągać ciśnienie minimalne 9 barów, aby wydobyć kwintesencję smaku i aromatu kawy. Oczywiście im więcej tym lepiej w tym przypadku. 

Jeżeli jednak jesteś zwolennikiem bardziej kaw mlecznych, zdecydowanie prościej będzie używać ekspresu automatycznego niż kolbowego, gdzie mleko musi zostać spienione i dodane do kawy samemu.

Podsumowując, ekspresy kolbowe:

 •          Świetnie sprawdzą się dla osób ceniących sobie proces przygotowania i parzenia kawy
 •          Dłuższy czas przygotowania kawy od innych typów ekspresów
 •          Prawdopodobnie parzą najlepsze espresso z pośród wszystkich dostępnych ekspresów
 •          Łatwy w obsłudze przy espresso
 •          Tańszy niż ekspres automatyczny (chociażby ze względu na brak młynka)

Jeżeli uważasz, że kawa z mlekiem to nie kawa, to ekspres kolbowy jest zdecydowanie opcją dla Ciebie. Pamiętaj jednak, iż czas przygotowania kawy będzie zdecydowanie dłuższy niż przy innych maszynach. Domowe wersje kolbowych ekspresów nie są najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chcesz się napić wspólnie kawy z większą ilością znajomych w tym samym czasie ????

 1.        Ekspres automatyczny

Ten rodzaj ekspresu będzie najdroższym rodzajem, ale równocześnie dającym największe możliwości oraz parzący świetne espresso. Większość ekspresów posiada wbudowane młynki, przez co kawę robi się poprzez wciśnięcie jednego przycisku.

Wydaje się być idealnym rozwiązaniem do picia kaw na bazie espresso, czyli również mlecznych kaw. Co bardzo istotne to, jeżeli jesteście fanami dużej czarnej a espresso omijacie szerokim łukiem, dużo lepszym rozwiązaniem dla Was będzie ekspres przelewowy niż przeciąganie espresso w nieskończoność, nie wspominając o kosztach.

Ekspresy automatyczne, oczywiście w zależności od modelu oraz firmy, są programowalne. Oznacza to nie mniej nie więcej tylko fakt, że każdy użytkownik może dostosować ekspres pod Swoje ulubione espresso. Od możliwości ustawienia młynka po moc kawy, ilość podanej wody, mleka etc. Krótko mówiąc po dokonaniu ustawień na początku, za naciśnięciem magicznego przycisku otrzymujesz najlepszą dopasowaną do siebie kawę.

Oczywiście ilość dostępnych modeli jest tak duża, że każdy będzie w stanie znaleźć odpowiedni model dla siebie, jednak trzeba brać pod uwagę, iż zawsze będzie to zdecydowanie droższa alternatywa od innych ekspresów.

Podsumowując, ekspresy automatyczne:

 •          Pyszne espresso oraz kawy mleczne na bazie espresso
 •          Możliwość ustawień pod siebie
 •          Szybkie parzenie bez potrzeby wcześniejszego przygotowania
 •          Jedna z najdroższych opcji
 •          Nie trzeba czyścić po każdym użyciu

Nie ma dnia abyś nie zaczął go od espresso? W takim razie to wybór szczególnie dla Ciebie. Pamiętaj, że czas poświęcony na przygotowanie kawy w ekspresie automatycznym sprowadza się do wciśnięcia guzika w przeciwieństwie do ekspresu kolbowego. Pamiętaj, że ceny ekspresów automatycznych są znacznie wyższe niż każdych innych jednak, jeżeli czas jest dla Ciebie ważny i proces przygotowania kawy raczej wolisz oglądać w kawiarni to inwestycja na pewno się opłaci.

Jak zatem wybrać ten odpowiedni ekspres dla siebie? Wbrew pozorom, jeżeli tylko wiesz, czego oczekujesz po Swojej kawie, wiesz jak dużo i jakiej kawy pijesz – wybór nie powinien przyprawić Ci zbyt dużego bólu głowy.

Aby uprościć wybór warto rozważyć kilka rzeczy przy wyborze odpowiedniej maszyny dla siebie:

Ile osób będzie korzystać z ekspresu?

Zastanów się, ile osób w Twoim gospodarstwie domowym, pije kawę i jak często. Jeżeli każdego dnia rano musisz zrobić 4 espresso zanim wszyscy wyjdą z domu to zapewne ekspres kolbowy nie będzie odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie.

Jak smakuje Ci Twoja kawa?

To prawdopodobnie kluczowa kwestia w wyborze odpowiedniego ekspresu. Pomyśl o Swojej ulubionej kawie zamawianej w kawiarni. Co głównie zamawiasz? Jeżeli jedyną kawą, którą pijesz to cappuccino lub late, to kupując ekspres przelewowy raczej z niego nigdy nie skorzystasz. Powinieneś brać pod uwagę tylko ekspresy, które parzą kawę taką, jaką lubisz.

Koszty

Zapewne dla większości konsumentów kluczowa kwestia. Oczywiście, jeżeli doszedłeś już do wniosku, że do Swojej idealnej kawy potrzeba Ci ekspresu automatycznego za 2-3tyś zł a nie stać Was na taki zakup, zapewne będziesz musiał pójść na jakieś kompromisy. Warto zrezygnować z kilku dodatkowych opcji dostępnych w ekspresie (np. kolorowy wyświetlacz), jeżeli miałoby to nam pomóc sprostać finansowo zamiast zmieniać rodzaj ekspresu ze względu na cenę. Pamiętajmy, że koszty to nie tylko koszt zakupu ekspresu, ale również koszty eksploatacji. Czasem może warto wydać ciut więcej dziś, aby później móc zaoszczędzić.  Pamiętaj nie kupuj nic, co nie sprosta Twoim oczekiwaniom wobec kawy – inaczej posiadając własny ekspres i tak wylądujesz prędzej czy później w najbliższej kawiarni…

Jak zapewne zauważyliście nie polecamy konkretnych marek ani modeli, nie sugerujemy również żadnego rodzaju ekspresu. To wszystko musicie niestety przepracować sami, ilość dostępnych modeli, gadżetów, marek jest tak duża, że znając Swoje potrzeby trzeba metodą eliminacji dobrać najbardziej odpowiednią markę, model oraz rodzaj ekspresu.

Pamiętajcie jednak ! picie kawy powinno być przyjemnością. Nie pozwólcie, aby wybór ekspresu zdefiniował to, jaką kawę i kiedy pijecie – to jest Wasz czas i Wasza przyjemność.

 

Napisz odpowiedź

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres zhttp://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny
Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
zamknij