Strona główna / / Dlaczego warto kupić młynek do kawy?

Dlaczego warto kupić młynek do kawy?

Dobra kawa to w dużej mierze rzecz gustu i upodobań. Wielbiciele tego napoju szukają swoich ulubionych kawowych smaków, próbując różnych gatunków ziaren i parząc kawę wieloma dostępnymi metodami. Największe znaczenie dla smaku i aromatu przyrządzanej kawy ma pochodzenie i jakość owoców kawowca ale także grubość zmielenia ziaren pod ulubioną metodę parzenia. Dlatego każdy kawosz nie posiadający młynka pozwalającego zmielić ziarna tuż przed zaparzeniem, prędzej czy później zdaję sobie sprawę, że kawa ziarnista i dobry młynek to niezbędny zestaw do tego, aby cieszyć się smakiem pysznej i aromatycznej kawy.

dlaczego warto kupić młynek do kawy

Jaki młynek do kawy wybrać?

Świeżo zmielona kawa ma bardzo wiele zalet. Jest aromatyczna, ma piękny zapach, a co najważniejsze, zachowuje wszystkie swoje prozdrowotne właściwości. Pozwala cieszyć się dużo smaczniejszym napojem niż ta, którą kupujemy zmieloną znacznie wcześniej, nim trafiła na sklepową półkę. Po zmieleniu kawa szybko się utlenia, tracąc wszystko co ma w sobie najlepsze.

Dodatkowo, jakość kawy ziarnistej jesteśmy w stanie ocenić gołym okiem, przy kawie zmielonej nigdy do końca nie wiemy co jest w opakowaniu. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem w sytuacji gdy nie chcemy inwestować w dobry młynek do kawy jest wybór lokalnej palarni, gdzie na zamówienie klienta kawa jest mielona tuż przed wysłaniem. Jeśli zaś decydujemy się na zakup warto dobrać młynek do swoich potrzeb i oczekiwań.

jaki młynek do kawy wybrać

Jakie są rodzaje młynków do kawy?

Dostępne na rynku młynki do kawy dzielimy przede wszystkim na ręczne i elektryczne. Młynki ręczne, które od dawna są popularne w wielu domach, mają wiele zalet. Przede wszystkim większość z nich posiada regulacje ustawienia stopnia zmielenia kawy. Jest to bardzo istotne szczególnie dla tych, którzy dobierają grubość zmielenia pod konkretne metody parzenia kawy. Inaczej zmielimy kawę pod espresso a inaczej do kawiarki, chemexa czy french pressa. O tym jak zmielić kawę pod wybraną metodę parzenia przeczytacie w naszym poprzednim blogowym wpisie. Kolejną zaletą młynka ręcznego jest to, że mielenie w nim kawy nie powoduje nagrzewania się ziaren - nie tracą one dzięki temu swojego aromatu i właściwości. Dodatkowo jest cichy, bezawaryjny i oprócz kawy można w nim też mielić np. przyprawy. Działa bez użycia prądu, więc kawę można mielić w dowolnym miejscu. 

Młynek elektryczny to oszczędność czasu i energii. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują zmielić kawę dla większej liczby osób. Może posiadać też programator czasowy.

Młynki elektryczne i ręczne dzielimy dodatkowo na żarnowe lub nożowe (ostrzowe).

rodzaje młynków do kawy

Jaki młynek do kawy kupić - żarnowy czy nożowy?

Młynek żarnowy ściera ziarna kawy – rozgniata je, miażdży. Kawa zmielona jest równo, a podczas mielenia nie nagrzewa się i nie traci swojego aromatu i właściwości. Młynki te posiadają również regulację grubości mielenia. Jedyną ich wadą jest stosunkowo wysoka cena.

Młynek nożowy tnie ziarna kawy, najczęściej na nierówne kawałki, wytwarzając przy tym dość sporą ilość pyłu kawowego, który bardzo często zapycha urządzenie i powoduje, że kawa jest kwaśna. Dodatkowo podczas cięcia ziaren kawa mocno się nagrzewa, tracąc walory smakowe. W młynku tym nie mamy również kontroli nad grubością zmielenia ziaren. Plusem jest niska cena.

jaki kupić młynek

Jak ustawić młynek do kawy?

Ustawienie stopnia zmielenia ziaren – od bardzo drobno do grubo mielonych - zależy od metody jaką będziemy parzyć kawę. Ogólna zasada, jest taka, że im dłuższy proces ekstrakcji (przepływu wody przez kawę) tym kawa powinna być zmielona grubiej. Nie jest to jednak sztywna reguła, najlepiej eksperymentować w poszukiwaniu swojego sposobu na zaparzenie, idealnej dla siebie, kawy. Niektóre młynki na pokrętle regulacji mają zaznaczone i nazwane poszczególne stopnie zmielenia „espresso”, „chemex” czy „french press”.

jak ustawić młynek do kawy

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was jak ważnym elementem wyposażenia każdego kawosza jest młynek do kawy. Bariści oraz zagorzali koneserzy kawy często inwestują w niego więcej niż w sam ekspres doceniając jak ważną rolę odgrywa on w procesie parzenia kawy.

Specjalistyczne porady, ciekawostki i inne inspiracje kawowe znajdziecie na naszych profilach:

https://www.facebook.com/CafePanamera

https://www.instagram.com/cafe_panamera/

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny