Strona główna / / Bulletproof coffee – kuloodporna kawa zamiast śniadania?

Bulletproof coffee – kuloodporna kawa zamiast śniadania?

Bulletproof Coffee to kawa, która została okrzyknięta hitem dietetycznym ostatnich lat. Największą karierę zrobiła za oceanem ale ma swoich zagorzałych zwolenników również w innych krajach, m.in w Polsce. W mediach społecznościowych i nie tylko znaleźć można masę pozytywnych opinii na jej temat. Czy jest zdrowa? Czy można zastąpić nią śniadanie? Jakich składników potrzebujemy do jej przygotowania? Czy możemy pić ją codziennie?  W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości na temat popularnej kawy kuloodpornej. 

Bulletproof Coffee – jak powstała? 

Pomysłodawcą tej kawy jest amerykański bloger Dave Asprey. Kilka lat temu, podczas podróży do Tybetu zauważył, że tamtejsi mieszkańcy dodają do swojej herbaty mleko jaków oraz masło. Zainspirowany tym pomysłem zamienił herbatę na kawę a mleko na średniołańcuchowy tłuszcz MCT. W ten właśnie sposób stworzył Bulletproof Coffee, która jak twierdzi Asprey pozwala na szybkie spalanie tłuszczu bez skutków ubocznych.  Według niego kawa ta usprawnia również pracę mózgu i znacznie poprawia koncentrację. Dedykuje ją głównie sportowcom, osobom walczącym z nadwagą oraz wszystkim tym, którzy potrzebują solidnego zastrzyku energii po obudzeniu.

Od kiedy Asprey opublikował przepis na Bulletproof Coffee kawa ta stała się prawdziwym hitem. Popularność napoju pozwoliła autorowi na otwarcie w 2015 r pierwszej na świecie kawiarni serwującej kuloodporną kawę. Należy jednak pamiętać, że do tej pory twierdzenia Aspreya nie zostały poparte żadnymi badaniami naukowymi. 

bulletproof coffee

 

Jakie korzyści zdrowotne daje picie Bulletproof coffee? 

Wśród wielu pozytywnych opinii na temat kawy kuloodpornej najczęściej wymienianymi korzyściami wynikającymi z jej regularnego picia są: 

  • Duży zastrzyk energii dającej chęć do działania  

  • Silne i długotrwałe pobudzenie 

  • Wyeliminowanie chęci podjadania między posiłkami 

  • Szybsze spalanie tkanki tłuszczowej a tym samym łatwiejsze pozbywanie się zbędnych kilogramów 

  • Znaczne usprawnienie pracy mózgu - szybsze myślenie, kojarzenie, zapamiętywanie 

Kawa kuloodporna – jaki ma skład? 

Pomysłodawca przepisu na Bulletproof coffee rekomenduje zastąpienie kawą kuloodporną jednego posiłku w ciągu dnia – najlepiej śniadania. Czy jest to zdrowe dla organizmu? Kawa kuloodporna zawiera przede wszystkim olbrzymią dawkę tłuszczów nasyconych co z pewnością daje poczucie sytości i powoduje ograniczenie apetytu na większą część dnia. Efekty docenią szczególnie osoby przyzwyczajone do diety niskowęglowodanowejPodnosi również poziom ciał ketonowych we krwi, które są paliwem dla umysłu, dlatego dodaję tak dużo energii i zwiększa poziom chęci do działania. Masło zawarte w kawie kuloodpornej zawiera witaminy takie jak D, E, A, K2 a także kwas linolowy i masłowy.

Jednak już tłuszcz MCT to tylko puste kalorie pozbawione w dużej mierze składników odżywczych. Do przyrządzenia kawy warto wybierać odżywcze tłuszcze. Dobrym wyborem będzie olej kokosowy, który zawiera kwas foliowy, witaminy B,C,E oraz jest zródłem potasu, żelaza i wapnia. Reasumując, zastępując jeden posiłek dziennie kawą kuloodporną należy pamiętać o uzupełnieniu poziomu witamin i składników odżywczych pozostałymi posiłkami. 

 

skład kawy kuloodpornej

Czy bulletproof coffee to kawa na odchudzanie? 

Zastępując kawą kuloodporną jeden posiłek w ciągu dnia niewątpliwie jesteśmy w stanie zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Dedykowana jest szczególnie zwolennikom diety ketogonicznej (wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa) i może stać się idealną alternatywą dla zwykle wysokowęglowodanowego śniadania. Skutkiem zastąpienia śniadania kawą, która nie zawiera węglowodanów będzie zapewne szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Jest to jednak dość drastyczna i ekstremalna dla organizmu droga do odchudzania. Warto więc przemyśleć czy nie lepiej byłoby wybrać bardziej zrównoważone metody do walki z niechcianymi kilogramami a bulletproof coffee traktować tylko jako dodatek do diety. 

Jaki jest przepis na kawę kuloodporną? 

Tajemnica przygotowania idealnej bulletproof coffee to przede wszystkim wybór składników najwyżej jakości. Autor przepisu rekomenduje stosowanie mleka od krów karmionych świeżą trawą i kawy mielonej tuż przed zaparzeniem, z ziaren 100% arabiki. Należy również wybrać niesolne masło. Jeśli jest taka możliwość warto również stosować filtrowaną wodę do zaparzenia kawy. 

Składniki bulletproof coffee: 

  • 2 łyżki masła 

  • 2 łyżki oleju kokosowego (lub MCT)  

Przygotowanie kawy kuloodpornej jest banalnie proste. Wystarczy zaparzyć świeżo mieloną kawę w swój ulubiony sposób (w naszych poprzednich wpisach znajdziecie artykuł jak mielić kawę pod wybrany sposób parzenia) Następnie wszystkie składniki łączymy ze sobą za pomocą blenderaWażne, aby użyć go do przygotowania kawy, ponieważ naturalnie woda i olej nie połączą się ze sobą.

Otrzymany napój powinien mieć kremową, gładką, dość gęstą konsystencje. Smak kawy kuloodpornej można również urozmaicić ulubionymi przyprawami – cynamonem, goździkami czy kardamonem. Weganie mogą zastąpić masło olejem kokosowym i dodać do kawy mleko roślinne (orzechowe zawiera najwięcej tłuszczu).

przepis na bulletproof coffee

Podsumowując, wprowadzenie w sposób przemyślany kawy z dodatkiem masła, oleju kokosowego i mleka do swojej diety, może okazać się dobrym sposobem na dodanie sobie energii i pobudzenie. Według większości osób spożywających bulletproof coffee ma ona ciekawy, warty spróbowania smak. Osoby regularnie uprawiające sport i będące na niskowęglowodanowej diecie na pewno docenią jej energetyczną moc. 

kawa z masłem

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny