Strona główna / / Kubki, szklanki i filiżanki do kawy. Wszystko na temat naczyń służących do delektowania się tym napojem.

Kubki, szklanki i filiżanki do kawy. Wszystko na temat naczyń służących do delektowania się tym napojem.

Szkło, porcelana, tworzywo sztuczne, a może bardziej ekologiczne drewno lub klasyczny papier? Ulubioną kawą można cieszyć się na wiele różnych sposobów, a to który z nich wybrać - zależy od rodzaj napoju, jak i naszych upodobań. W tym artykule znajdziesz kilka podpowiedzi, dzięki którym (być może) poznasz nowe warianty smakowania Twojego ukochanego trunku.

Różne odmiany kaw wymagają różnych naczyń. Jakie wyróżniamy?

Sprawdź poniższe zestawienie, dzięki któremu poznasz najbardziej popularne rozwiązania oraz dowiesz się, do jakich typów kawy nadają się najlepiej. Zapraszamy!

Idealna filiżanka do kawy to...

…zależy. Każdy typ kawy rządzi się swoimi prawami – ma inną objętość, oferuje inne doznania smakowe, inną strukturę cremy, a także aromat. To samo dotyczy filiżanek, czyli naczyń, które do picia kawy wykorzystujemy najczęściej. Do najpopularniejszych z nich należą:

 • Filiżanki do espresso są dopasowane właśnie do tego rodzaju trunku. W związku z czym charakteryzują się małą pojemnością oraz specjalną budową. Zazwyczaj mają od 30 do 40 ml, aby z powodzeniem zmieścić w sobie około 25 – 35 ml gotowego napoju. Ich okrągłe kształty oraz grube ścianki mają za zadanie podkreślić smak oraz aromat tego typu kawy.
 • Filiżanki do cappucino, cafe latte i innych kaw mlecznych - cechują się z kolei wielokrotnie większą pojemnością, która może sięgać od 150 do nawet 200 ml. W przeciwieństwie do filiżanek dedykowanych espresso – te zalewa się praktycznie “do pełna” - pozostawiając jedynie niewielką przestrzeń na piankę lub kremowe wzory.

Podsumowując: filiżanki sprawdzają się podczas przygotowywania kaw, w których liczy się połączenie smaku, aromatu oraz ciekawego wyglądu. 

Co zamiast filiżanki? W wybranych przypadkach sprawdzą się szklanki na kawę

Doskonałą alternatywą dla klasycznych i dostojnych filiżanek są szklanki. Stosuje się je zwłaszcza do tych trunków, które mają nie tylko smakować, ale również - prezentować się zjawiskowo. Nie bez powodu są wybierane głównie przez wielbicieli kaw mlecznych. W końcu to właśnie ten dodatek sprawia, że napoje wyglądają po prostu przepięknie!

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na:

 • Szklanki do kawy latte - mają pojemność około 200 ml i charakterystyczny kształt zwężający się ku dołowi (to dla uzyskania jeszcze lepszych efektów wizualnych. Bardzo często są pozbawione uchwytów.
 • Szklanki do cappuccino - te są z kolei bardziej zaokrąglone, posiadają uszy, a dodatkowo - mogą pochwalić się lepszymi właściwościami termicznymi.
 • Szklanki do kawy mrożonej - tego typu napoje zaliczane są do deserów, dlatego nie dziwi fakt, że naczynia swoim wyglądem nawiązują do pucharków na lody. Są długie, smukłe i bardzo eleganckie, dzięki czemu ich zawartość cieszy zarówno oczy, jak i podniebienie.

A co powiesz na kawę serwowaną w kubku? Czemu nie!

Podłużne, okrągłe, z uchem albo bez. Wybór kubków do kawy jest naprawdę ogromny, a to, na jaki warto się zdecydować - zależy wyłącznie od Ciebie.

Tego rodzaju naczynia sprawdzają się w szczególności do kaw typu specialty, w tym: cold brew, czy trunków przygotowanych za pomocą Chemexu, French Pressu, a nawet Drippera. W takich przypadkach wygląd czarnego napoju schodzi na dalszy plan, dzięki czemu można go przelać praktycznie do dowolnego kubka.

Kawa na wynos? W takim przypadku pomoże również sprawdzi się kubek

Innym rodzajem naczyń, którym warto się przyjrzeć są tzw. kubki do kawy na wynos. W tym miejscu możemy wyróżnić dwa podstawowe typy, czyli: kubki na wynos wielokrotnego użytku oraz naczynia jednorazowe.

 • Do pierwszej grupy zaliczamy zazwyczaj kubki termiczne – wykonane z plastiku, ceramiki lub metalu. Większość z nich posiada również specjalne końcówki (w formie nakrętek lub nakładek), które umożliwiają wygodne picie, jak i przelewanie kawy do innych naczyń.
 • Druga grupa to opiera się zazwyczaj na dwóch materiałach - mniej ekologicznych tworzywach sztucznych oraz surowcach przyjaznych środowisku (papier, tektura, bambus itp.). 

Wiele osób stoi na stanowisku, że jedyna prawdziwa kawa to ta serwowana “na miejscu” - w filiżance lub szklance. Ale co z tymi, którzy nie mogą sobie jej odmówić i chcą delektować się czarną substancją choćby w biegu?

Kawa na wynos znosi te ograniczenia i pozwala cieszyć się wyjątkowym smakiem oraz aromatem bez względu na czas i miejsce. Tego rodzaju kubki są świetnym rozwiązaniem dla osób, które ciągle znajdują się w ruchu - przemieszczają się samochodem, podróżują komunikacją miejską lub po prostu - lubią spacerować. 

A z jakiego naczynia Tobie kawa smakuje najlepiej?

Preferujesz klasyczne delektowanie się nią za pomocą filiżanek? Stawiasz na nowoczesne i wyszukane szklanki? A może wybierasz wygodę w postaci kubków? Pamiętaj, że w ostateczności liczy się to, co znajduje się we wnętrzu Twojego naczynia. Jeśli chcesz mieć pewność, że smakujesz tego, co najlepsze – już teraz zajrzyj do naszego sklepu z kawami. Czeka tam na Ciebie szeroki wybór ziaren z każdego zakątka świata!

Szklanki do kawy latte

2 Komentarze

  • Avatar
   Karolina D
   sty 27, 2022

   Jeżeli kawa to tylko i wyłącznie z filiżanki! Nie wyobrażam sobie inaczej ;) Niedawno przeprowadziliśmy się do nowego domu, więc poszukuję obecnie dobrego zestawu filiżanek dla gości. Fajne propozycje ma marka Ambition - właśnie takie połączenie klasyki i elegancji najbardziej do mnie przemawia :)

  • Avatar
   Ania
   sie 11, 2022

   Jestem totalnym kawoszem i jeśli chodzi o kubki i filiżanki, to przede wszystkim patrzę na to, czy mogę je myć w zmywarce. Piję takie ilości, że zmywanie ręczne by mnie wykończyło :D Najbardziej lubię duże, kolorowe kubki, mam oczywiście swój ulubiony, którego używam najczęściej.

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny