Strona główna / / Kawa a odchudzanie, czy dzięki niej można zrzucić zbędne kilogramy?

Kawa a odchudzanie, czy dzięki niej można zrzucić zbędne kilogramy?

Podczas ostatnich lat wokół kawy narosło wiele mitów. O jednym z nich, których przylgną do niej najdłużej, opowiemy sobie właśnie w tym artykule. Czy regularne picie kawy rzeczywiście sprawi, że pozbędziesz się nadmiaru kilogramów? A jeśli tak – to, o co jeszcze musisz zadbać, aby tak się stało? Przeczytaj ten artykuł do końca i dowiedz się, co łączy kawę i odchudzanie!

Kawa na odchudzanie – czy to naprawdę działa?

Na początku postawmy sprawę jasno. Sam fakt picia kawy nie sprawi, że zaczniemy chudnąć. Kawa (zwłaszcza ta serwowana z mlekiem) dostarcza kalorii niezbędnych do funkcjonowania, ale także tych odpowiadających za przyrost tkanki tłuszczowej. Jednym słowem - jeśli przyjmujesz zbyt dużo kalorii, a jednocześnie nie dbasz o ich odpowiednie spalanie – samo picie kawy nie zda się absolutnie na nic.

O co zadbać, aby odchudzanie przy użyciu kawy miało sens?

Należy zdawać sobie sprawę, że w procesie odchudzania liczy się kilka ważnych czynników, a kluczowym z nich jest właśnie bilans kaloryczny (a konkretnie – zachowanie lekkiego deficytu). Mówiąc najprościej, aby schudnąć musisz spożywać nieco mniej kalorii niż potrzebuje Twój organizm. Wspomniany deficyt kalorii można utrzymywać na kilka sposobów (przy pomocy diety, treningów oraz wypoczynku).

Jak to zrobić? 

  • Zadbaj o odpowiednią dietę - jedz zdrowo, tak, aby dostarczać swojemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, a także utrzymywać niewielki deficyt kaloryczny. Dokładne wartości zależą od Twoich preferencji, stylu życia, przyzwyczajeń, budowy ciała, jak i sposobu funkcjonowania całego organizmu.
  • Ruszaj się - ćwicz na siłowni, biegaj, spaceruj lub uprawiaj inny sport.
  • Pamiętaj o regeneracji - na równi z dietą i aktywnością fizyczną stawiaj także czas na wypoczynek. Tylko zachowanie idealnego balansu pozwoli Ci na uzyskanie oczekiwanych rezultatów.

Dieta, ćwiczenia, wypoczynek. Teraz pewnie zadajesz sobie zatem pytanie...

Jaką rolę w procesie odchudzania odgrywa kawa? Już tłumaczymy!

  • Po pierwsze – kawa ma właściwości pobudzające, które przydają się zwłaszcza podczas treningu. Espresso wypite tuż przed aktywnością da Ci dodatkowego “kopa” i zapewni dawkę potrzebnej energii.
  • Po drugie – kawa wspiera procesy trawienne, które przyspieszają metabolizm i pośrednio przyczyniają się do utraty wagi.
  • Po trzecie – kawa obniża apetyt, co sprawdza się zwłaszcza w przypadku osób mających problem z trzymaniem się ustalonej diety. Ten efekt jest chwilowy, dlatego nie należy opierać na nim całego procesu odchudzania.
  • Po czwarte – kawa rozgrzewa organizm. Fachowo nazywamy to procesem termogenezy, który pobudza ciało do wytwarzania energii. A ta, jak wiadomo – wymaga kalorii. W efekcie, picie kawy może sprawić, że każdego dnia spalimy dodatkowe nawet 100 – 200 kcal!

Kiedy i jak pić kawę, aby proces odchudzania był najskuteczniejszy?

Jak już wspomnieliśmy - kawę warto pić kilka chwil (około 30 minut) przed planowaną aktywnością fizyczną. W ten sposób czarny napój nie tylko wspomoże spalanie kalorii, ale przede wszystkim zapewni dodatkowy zastrzyk motywacji do jeszcze większego wysiłku.

Kawa nie tylko przed ćwiczeniami? Jasne!

Dobrą kawą warto raczyć się codziennie i o każdej porze. Aczkolwiek, trzeba wziąć pod uwagę wyniki licznych badań oraz opinie ekspertów. Wskazują one bowiem, że lepsze efekty uzyskamy wówczas, gdy wypijemy ją tuż po przebudzeniu.

Jedyną niewiadomą dotyczącą wspierania procesu odchudzania poprzez picie kawy pozostaje kwestia, czy warto pić ją na czczo. W tym obszarze zdania są bardzo odmienne, dlatego pozwól, że nie podamy Ci jednego sprawdzonego rozwiązania.

Kawa dobra na odchudzanie. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak w każdym przypadku - także w procesie odchudzania wspomaganym przez kawę - nie wolno przesadzać. Napój należy spożywać z głową, najlepiej nie więcej niż 2-4 filiżanki dziennie. Trzeba również pamiętać, że najlepsza na odchudzanie kawa to ta pozbawiona dodatków. Aby odchudzanie przebiegało zgodnie z planem – warto pić ją bez cukru, mleka czy innych ulepszaczy.

Zobacz też: najpopularniejsze rodzaje kawy

Chcesz sprawdzić, czy kawa pomoże schudnąć również Tobie?

W takim razie koniecznie zajrzyj do naszego sklepu, w którym znajdziesz bogaty asortyment ziaren z całego świata. Nie możemy dać Ci gwarancji, że dzięki nim schudniesz. Jednak z całą stanowczością możemy Cię zapewnić, że docenisz ich niezwykły smak oraz aromat!

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny