Strona główna / / Najpopularniejsze kawy w Polsce i na świecie. Poznaj 4 najbardziej znane i lubiane.

Najpopularniejsze kawy w Polsce i na świecie. Poznaj 4 najbardziej znane i lubiane.

Zastanawiasz się, które znane kawy wiodą prym i zaliczają się do tych najpopularniejszych? Jak wygląda ich parzenie oraz czym różnią się od siebie nawzajem? Odpowiedzi na te oraz kilka innych pytań znajdziesz właśnie w tym miejscu. 

Przed Tobą 4 najpopularniejsze kawy, którymi zachwycają się wszyscy smakosze - zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Mała czarna, czyli klasyczne espresso

Zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj kawy, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Espresso funkcjonuje jako samodzielny napój, ale z równie dużym powodzeniem radzi sobie w roli podstawowego składnika wielu innych kaw. 

Tradycyjną kawę espresso charakteryzuje mała objętość - zaledwie 25 lub 35 ml trunku, do którego przyrządzenia wykorzystuje się kilka gramów kawy (ok. 7g). Taka kawa jest aromatyczna i bardzo intensywna w smaku. Jest tylko jeden warunek - należy wypić ją szybko (najlepiej w 2-3 łykach), póki jest ciepła.

Zobacz też: ekspresy do kawy

Dwa razy więcej tej samej dobroci, czyli kawa doppio

Innym, równie popularnym rodzajem kawy jest tradycyjna doppio. Od wspomnianej powyżej espresso różnią ją w zasadzie tylko dwie rzeczy: większa ilość kawy i większa ilość wody. Doppio przygotowuje się dokładnie tak samo, jak espresso – zaznaczając, że wszystkiego dodaje się dwa razy więcej. 

Kawa latte, a właściwie... cafe latte macchiato

Kultowa latte to nic innego, jak połączenie dobrze znanego espresso oraz odpowiednio spienionego mleka. Zazwyczaj przygotowuje się ją w podłużnych szklankach, do których wlewa się puszyste mleko, a następnie - uzupełnia odmierzoną porcją espresso. Z uwagi na takie połączenie cafe latte jest znacznie słodsza, delikatniejsza i łagodniejsza w smaku.

Ponadto, umiejętne dozowanie mleka może sprawić, że taki rodzaj kawy zyska jedną, dwie, trzy, a może nawet więcej warstw. Zobacz też nasz wpis jak spieniać mleko do kawy?

Kawa z mlekiem w nieco innym wydaniu, czyli cappuccino

Choć składniki obu rodzajów kaw (latte i cappuccino) są dokładnie takie same (przypomnijmy, że podstawę obu stanowi kawa espresso, którą łączy się z mlekiem) - finalny efekt jest zupełnie inny.

W przeciwieństwie do latte, w tym przypadku do szklanki najpierw ląduje espresso, które dopiero potem jest uzupełniane o właściwie sporządzone mleko. Różnice dotyczą także jego, bowiem mleko do cafe latte charakteryzuje lekka pianka unosząca się tuż nad kawą. Przy cappuccino mleko ma bardziej jednolitą konsystencję - zbliżoną do jogurtu, która sprawia, że cała kawa również przyjmuje jednorodną strukturę.

A Ty? Którym z wymienionych rodzajów kawy delektujesz się najchętniej?

Pamiętaj, że zarówno te najpopularniejsze, jak i inne rodzaje kawy przyrządzisz za pomocą ziaren dostępnych w naszym sklepie online. Już teraz zapoznaj się z bogatą ofertą i zdecyduj, co tym razem zachwyci Twoje kubki smakowe!

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny