Strona główna / / Filtry do kawy: rodzaje, przeznaczenie i sposób używania

Filtry do kawy: rodzaje, przeznaczenie i sposób używania

Zbiór owoców, ich oczyszczenie, suszenie, wypalanie i pakowanie. Następnie transport do sklepu, zakup, dostawa, mielenie, zaparzanie i kosztowanie. Musisz przyznać, że droga, jaką przebywa Twoja kawa, aby finalnie znaleźć się w Twojej filiżance lub kubku jest naprawdę długa i wyboista. 

Ten artykuł poświęcimy na dokładne omówienie jednego z niezbędnych elementów takiej podróży - i to takiego, który znajduje się tuż przed finałem, czyli smakowaniem czarnego trunku.

Jakie rodzaje filtrów wyróżniamy? Jak je obsługiwać? Do jakich urządzeń się nadają? Ciekawi Cię to? Wszystkie odpowiedzi, jak i wiele więcej cennych informacji czeka na Ciebie tutaj – w dalszej części tego artykułu.

Właściwy filtr – dlaczego to takie ważne?

Zaczniemy jednak od omówienia sobie dwóch zasadniczych funkcji, jakie spełnia dobry filtr do kawy. Pierwsza z nich jest oczywista - służy on bowiem do tego, aby wydobyć ze świeżo zmielonych ziaren to, co najlepsze – bogactwo smaku i aromatu.

Druga nie jest już tak znana. Musisz bowiem zdawać sobie sprawę, że rodzaj filtra ma także ogromny wpływ na smak i zapach kawy. Zastosowanie filtrów o stosunkowo grubej warstwie sprawia, że kawa jest delikatniejsza i gładsza w smaku. Te cieńsze są bardziej intensywne i głębokie. Dzieje się tak, ponieważ filtry odpowiadają także za zatrzymywanie pewnej części olejków znajdujących się w kawie. Im grubsze – tym więcej są ich w stanie przechwycić. Im cieńsze - tym naturalnie poziom ich skuteczności spada.

Rodzaje filtrów do kawy. Papierowe, materiałowe, a może metalowe?

W tym miejscu wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje filtrów papierowych:

  • Filtry stożkowe - jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się budową w kształcie stożka, która sprawia, że doskonale nadają się do parzenia kawy za pomocą Drippera lub Chemexa. Więcej na temat tego drugiego przeczytasz w artykule: Kawa z Chemexa. Jak parzyć aromatyczną kawę?
  • Filtry z płaskim dnem - w tym miejscu wyróżniamy filtry klasyczne oraz takie podwójnie zaginane. Obie formy przyjmują postać charakterystycznych trójkątów (z wypłaszczonym dnem) i są wykorzystywane do przyrządzania kawy w zaparzaczach lub przystosowanych do tego ekspresach.
  • Filtry okrągłe - stanowią ciekawą alternatywę dla wszystkich wymienionych propozycji. Przyjmują kształt płaskich dysków, które umieszcza się w specjalnie przystosowanych do tego urządzeniach - chociażby AeroPressie.

Ceny tego rodzaju produktów zaczynają się już od kilku groszy za sztukę. Warto podkreślić, że zazwyczaj kupuje się je w paczkach liczących od kilku do nawet kilku tysięcy filtrów.

Do innych, choć mniej popularnych rodzajów filtrów zaliczamy: 

  • Filtry do kawy wykonane z metalu - przyjmują postać charakterystycznych siateczek lub blaszek z bardzo małymi otworami. Ze względu na surowiec, z jakiego są wykonane - należą do naprawdę trwałych i solidnych rozwiązań wielokrotnego użytku. Ich wadą jest natomiast cena. Koszty pojedynczych filtrów mogą wynosić nawet 100 zł.
  • Filtry materiałowe - stanowią produkt pośredni między jednorazowymi filtrami papierowymi, a naprawdę bardzo żywotnymi elementami z metalu. Filtry z materiału również nadają się do wielokrotnego użytku. Z tą różnicą, że ich obsługa (zwłaszcza utrzymanie czystości) jest bardziej problematyczna.

Jak wybrać właściwy rozmiar filtra do kawy?

W tym miejscu warto trzymać się tylko jednej i bardzo prostej zasady. Mianowicie, rozmiar filtra do kawy powinien być dopasowany do rozmiaru samego urządzenia, w którym przyrządzasz swój ulubiony trunek.

Użycie zbyt małego filtra może sprawić, że filtr po prostu się “zapadnie”, a jego zawartość wyląduje nie tam, gdzie trzeba. Z kolei postawienie na zdecydowanie za duży filtr może doprowadzić do tego, że urządzenia nie uda się zamknąć. Większe filtry potrafią być też nieco droższe. A po co przepłacać za coś, co możemy mieć taniej ?????

Filtr papierowy - biały czy brązowy? Czym się różnią?

Kolejnym elementem, który odróżnia poszczególne typy filtrów jest ich barwa. Białe filtry do kawy poddawane są dodatkowej obróbce (tzw. wybielaniu), która sprawia, że mają neutralny wpływ na smak czy aromat kawy. Filtry brązowe z kolei nie podlegają temu procesowi, co sprawia, że przed użyciem należy je dodatkowo opłukać.

Jak używać filtrów do kawy?

W tym obszarze również nie ma żadnej filozofii. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad, a przyrządzanie kawy przy pomocy filtrów będzie czystą przyjemnością.

  1. Dobierz właściwy filtr - weź pod uwagę jego rozmiar, kształt oraz przeznaczenie.
  2. Przelej przez niego sam wrzątek - w ten sposób wyeliminujesz charakterystyczny posmak papieru.
  3. Umieść we właściwym miejscu - ekspresie, Chemexie, AeroPressie lub innym urządzeniu bądź naczyniu.
  4. Dodaj ulubioną kawę - upewnij się, że została odpowiednio zmielona.
  5. Zaparz i ciesz się wyjątkową kompozycją smaków i aromatów - smacznego!

Co ile wymieniać filtr do kawy? W ekspresie, Dripperze, Chemexie i innych naczyniach?

Zasada dotycząca częstotliwości wymiany zależy od rodzaju zastosowanych filtrów.

W przypadku papierowych jednorazówek jest to oczywiste. Należy je wymieniać po każdym zaparzeniu kawy. W przypadku filtrów materiałowych lub metalowych - należy na bieżąco obserwować i monitorować ich stan. Jeśli zostaną uszkodzone lub ulegną zapchaniu – to może być znak, że najwyższy czas na ich wymianę.

Filtry do kawy są ważne, ale nie najważniejsze

Pamiętaj, że dobrze dobrany filtr do tylko połowa sukcesu. Drugą stanowi doskonała kawa - pochodząca ze sprawdzonych upraw i kontrolowana na każdym etapie produkcji. Chcesz takiej skosztować? W takim razie nie czekaj i już teraz zajrzyj do naszego internetowego sklepu z kawą.

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny