Strona główna / / Czym jest kawa specialty? Wszystko na temat kawy najwyższej możliwej jakości.

Czym jest kawa specialty? Wszystko na temat kawy najwyższej możliwej jakości.

Jeżeli kawa to dla Ciebie coś więcej niż “zwykły napój”, którym raczysz się każdego dnia - prędzej czy później spotkasz się z określeniem “specialty”. Co ono oznacza i czym charakteryzuje się kawa nosząca to miano? O tym opowiemy sobie w dalszej części tego artykułu.

Czytaj do końca, aby dowiedzieć się, czym jest kawa specialty, co decyduje o nadawaniu jej takiej nazwy, aż wreszcie – jak jej produkcja wygląda w praktyce.

Co to jest kawa specialty? 

Kawa specialty to tytuł, określenie lub po prostu nazwa, która pozwala odróżnić kawy najwyższej jakości od tych zaliczanych do “średniej”, jak i nieco “niższej” półki.

Tego rodzaju ziarna charakteryzują się utrzymywaniem najwyższych możliwych standardów we wszystkich procesach związanych z produkcją oraz konsumpcją. To oznacza, że kawy specialty cechuje najwyższa jakość upraw, obróbki, magazynowania, transportu, wypalania oraz parzenia. 

Co sprawia, że kawa może być nazywana specialty? Czemu zawdzięcza swoją nazwę?

Aby kawa mogła zostać zakwalifikowana jako specialty – musi spełniać szereg kryteriów, do których zaliczamy m.in.:

  •        gatunek i sposób jej uprawy,
  •        technikę obróbki ziaren,
  •        proces wypalania ziaren.

Międzynarodowa organizacja SCA (Specialty Coffee Association), budowana przez znawców oraz miłośników kawy, stworzyła specjalną klasyfikację, która definiuje sposób oceniania, a co za tym idzie – decydowania, czy wybrana kawa może nosić tytuł specialty.

Jak ocena kaw specialty wygląda w praktyce?

Proces nadawania nazw specialty odbywa się raz do roku – w krajach, które specjalizują się w uprawie kawy. W ramach takiego przedsięwzięcia ziarna poddawane są wnikliwej ocenie, której wynik stanowi punktacja od 0 do 100 (pojedyncza kawa może uzyskać maksymalnie 100 pkt). Kawy, które zdobędą więcej niż 80 - są klasyfikowane właśnie jako specialty.

Osoby odpowiedzialne za przyznawanie punktów przeprowadzają szereg testów, które polegają między innymi na: 

  •        Sprawdzaniu ziaren kawy – w tym ich rozmiaru, koloru, poziomu wypalenia, jak i występowania ewentualnych defektów.
  •        Analizie zapachu kawy - zarówno ziarna “przed”, “w trakcie”, jak i “po” obróbce termicznej.
  •        Weryfikacji smaku kawy – czego chyba nie musimy tłumaczyć ;)

Czym charakteryzują się kawy specialty?

Moglibyśmy powiedzieć tylko jedno – znacznie, ale to znacznie lepszą jakością. Ale jeśli odwiedzasz nas nie po raz pierwszy, to z pewnością wiesz, że nie pozostawimy Cię bez bardziej dokładnej informacji!

Po pierwsze – kawa specialty pochodzi ze sprawdzonych upraw

Głównym gatunkiem kaw, które noszą zaszczytne miano specialty jest Arabica (Robusta należy do absolutnej rzadkości). Dzieje się tak, ponieważ oferuje zdecydowanie lepszy smak i aromat.

Większość tego typu kaw pochodzi z wysoko położonych upraw (nawet powyżej 1500 metrów n.p.m.). Dzięki temu proces ich dojrzewania trwa znacznie dłużej, co z kolei przekłada się na ich jakość. Ponadto, ziarna takiej kawy muszą być zebrane w dobrym momencie, czyli wówczas, gdy są idealnie dojrzałe. Nie może być mowy o zastosowaniu niedojrzałych lub przejrzałych owoców.

Zobacz też: Uprawa, zbiory i obróbka kawy

Po drugie – kawa specialty jest poddawana pieczołowitej obróbce

Ten typ kawy zdecydowanie nie lubi pośpiechu. W związku z tym proces oczyszczania (zarówno “na mokro”, jak i na “sucho”) kaw specialty przebiega powoli.

To samo dotyczy wypalania ziaren, które do osiągnięcia maksymalnych walorów smakowych i zapachowych - wymagają długiego, aczkolwiek bardzo niespiesznego wypalania.

Po trzecie – w kawie specialty liczy się świeżość i sposób przechowywania

Ważną rolę odgrywa nie tylko sposób uprawy, oczyszczenia i wypalania. Istotny jest przede wszystkim czas, jaki mija pomiędzy tymi procesami, a tym, aż kawa znajdzie się w Twojej filiżance.

Kawa specialty charakteryzuje się tym, że czas pomiędzy poszczególnymi etapami jest skrócony do minimum. Ponadto, musi być magazynowana oraz transportowana w odpowiednich warunkach - chroniących ziarna przed ryzykiem wyschnięcia, zawilgocenia, a co najgorsze - zapleśnienia.

Po czwarte – kawa specialty wymaga właściwego sposobu przygotowywania

Aby tego rodzaju kawa była naprawdę wyjątkowa - należy pamiętać o ostatnim etapie, do jakiego zaliczamy proces jej zaparzania. To on decyduje o finalnym smaku, konsystencji oraz aromacie czarnego naparu.

Z uwagi na różnorodność gatunków, odmian, jak i poziomów wypalenia - ta czynność powinna być dopasowywana do indywidualnych parametrów poszczególnych ziaren. 

Szukasz kawy, która podbije Twoje kubki smakowe i wywoła efekt WOW?

Koniecznie odwiedź nasz sklep online, w którym czeka na Ciebie bogaty wybór doskonałej jakości ziaren. Jesteśmy przekonani, że z łatwością znajdziesz odmianę, która zachwyci Cię swoim smakiem i aromatem!

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny