Strona główna / / Kwaśność i kwasowość kawy- jaka jest różnica?

Kwaśność i kwasowość kawy- jaka jest różnica?

Czy wiecie, jakie jest najczęściej zadawane nam kawowe pytanie lub prośba?
"Czy wasze kawy nie są kwaśne?" oraz "Tylko proszę, żeby kawa nie była kwaśna".
Skąd bierze się kwaśny smak kawy, a także czym różni się kwaśność kawy od kwasowości kawy, tego dowiecie się z poniższego wpisu. Chociaż pojęcia te rzeczywiście brzmią podobnie, to jednak mają zupełnie inne znaczenie i inaczej przekładają się na smak i aromat kawy.

Pochodzenie i uprawa ziaren 

Najprościej różnice można zdefiniować w sposób następujący: jeżeli kawa ma nieprzyjemny smak, bardziej przypominający ocet niż nuty cytrusów to z całą pewnością macie do czynienia z kawą bardzo niskiej jakości, czyli z kawą kwaśną.  Przyczyn kwaśności kawy jest wiele, ale najczęściej jest ona wynikiem zbyt wcześnie zerwanych, niedojrzałych ziaren lub też zbierania ziaren z defektami.
Kwasowość zaś jest nieodłącznym elementem smaku kawy, świadczy o jej wysokiej jakości i wynika z różnych czynników: odmiany, klimatu, gleby, regionu i wysokości, na której krzewy są uprawiane, tego, jaki jest sposób obróbki ziaren oraz w jaki sposób roaster wydobył z kawy to co najlepsze. Jeżeli lubicie napar o wyczuwalnym aromacie owoców cytrusowych lub porzeczek, wybierajcie odmiany o wysokiej kwasowości, uprawiane np. w Afryce. Spośród kaw z oferty naszego sklepu najlepiej wyczujecie to w kawie z Kenii np. Kenia Arabica AA 
kawa z Etiopii

Wypalanie kawy

Czas 

Kolejnym istotnym czynnikiem jest  czas palenia i stopień wypalenia kawy. 
Zacznijmy od czasu palenia kawy w piecu. W dzisiejszym świecie pełnym przemysłowego podejścia do produkcji i zwiększania zysków często ogranicza się znaczenie jakości produktu. Nie opłaca się zatem palić kawy tak, żeby pozwolić jej rozwinąć wszystkie walory smakowe, pali się ją krótko i bardzo intensywnie. W naszej palarni dbamy, aby każde palenie kawy było odpowiednio długie powtarzalne, ale w zamian uzyskujemy kawę bez cierpkiego posmaku.
palenie kawy

Stopnie wypalenia 

Palenie jasne (Cynamon, New England, Light Roast, Light City, Half City) powoduje, że ziarna są koloru jasnobrązowego o lekkim smaku, bez olejków na wierzchu. Palenie jasne pozostawia w ziarnie więcej smaków charakterystycznych dla miejsca, w którym ziarna zostały zebrane. Kawa jest kwaskowata i posiada dużo, dobrze wyczuwalnych nut cytrusowych. Jasno palona kawa to kawa ziarnista o wysokiej kwasowości. 
Palenie średnio ciemne (Full City Roast, Vienna, Full-City Roast, After Dinner Roast) oznacza, że na pojedynczym ziarnie kawy możemy zaobserwować pierwsze niewielkie wykwity naturalnych olejków smakowych. Kawa ma bardziej zunifikowany smak – zwykle posiada dość mocne akcenty ciemnej czekolady, kakao i karmelu. 

Palenie ciemne (French Roast, Italian Roast, Espresso Roast, Continental Roast, New Orleans Roast, Spanish Roast). Ziarna kawy wypalone na ciemno mają kolor ciemnej czekolady. Kawa ma intensywny aromat. Dominujące nuty smakowe, to głównie posmak gorzkiej czekolady. Palenie kawy na ciemno w największym stopniu wyrównuje smak kawy oraz redukuje zawartość kofeiny. 

stopień wypalenia kawy

Parzenie kawy

Równie istotnym powodem co dwa wyżej wymienione jest niewłaściwe przygotowanie i parzenie kawy. Oto lista najistotniejszych elementów, na które powinniście zwracać uwagę: 

- jakość wody. Uznaje się, że najlepsza to ta, które pH znajduje się w przedziale od 5,5 do 7. PH poniżej 5,5 oznaczać będzie napój gorzkawy, z kolei stopień powyżej 7 uczyni kawę kwaśną

zbyt grube a czasem też zbyt drobne zmielenie kawy – nieodpowiednie do konkretnej metody parzenia. Więcej o odpowiednim mieleniu kawy dowiesz się z innego naszego wpisu.

nieprawidłowa doza kawy zbyt mała lub zbyt duża ilość kawy w stosunku do ilości wody,

zbyt krótki czas parzenia,

- zbyt duża siła ubicia kawy w sitku ekspresu kolbowego, 

- zawsze polecamy również używanie kawy zmielonej tuż  przed parzeniem

parzenie kawy

Porady, specjalistyczne wskazówki, przepisy i ciekawostki o kawie znajdziecie na naszych profilach na Facebooku i Instagramie:

https://www.facebook.com/CafePanamera

https://www.instagram.com/cafe_panamera/

 

Dołącz do społeczności Cafe Panamera! Zapraszamy 

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny