Strona główna / / Najdroższa kawa świata - poznaj kawy, których ceny szokują!

Najdroższa kawa świata - poznaj kawy, których ceny szokują!

Wydaje Ci się, że 40, 50, 60 czy 70 złotych za kilogram dobrych ziaren to duży wydatek jak na kawę? W takim razie nie było Ci dane poznać naprawdę drogich kaw, których tylko jedna filiżanka może kosztować znacznie więcej. Z kolei ceny kilograma mogą przekraczać nawet 1000 dolarów. Ciekawi Cię, co to za kawy i co kryje się za ich wyjątkowością?

W tym artykule przedstawimy Ci absolutny TOP najdroższych kaw z całego świata. Sprawdź, jakie to kawy, skąd pochodzą, ile dokładnie kosztują, a przede wszystkim dowiedz się, co sprawia, że są aż tak drogie!

Diament wśród kaw, czyli Kopi Luwak (2000 zł/kg)

Jak łatwo się domyślić, za taką, a nie inną ceną tej kawy stoi nietypowy sposób jej produkcji. Mianowicie, zanim jej ziarna trafią do ekspresu, muszą przejść naprawdę długą drogę, która wiedzie przez system trawienny pewnego niewielkiego zwierzaka. Tak, Kopi Luwak to kawa pozyskiwana z odchodów cywety azjatyckiej!

Dlaczego Kopi Luwak jest jedną z najdroższych kaw na świecie?

Na jej wysoką cenę wpływają także ograniczone moce produkcyjne. Cywety wybierają wyłącznie najlepsze owoce kawowca, a wszystkie niespełniające ich wyśrubowanych wymagań - po prostu odrzucają.

Trudno dostępna, czyli kawa Jamaica Blue Mountain (1000 zł/kg)

Kolejna z najdroższych na świecie kaw, swoją cenę zawdzięcza szczególnej lokalizacji. Jak wskazuje na to sama nazwa, owoce kawy pozyskiwane są z drzew rosnących w wysokich górach zlokalizowanych na Jamajce.  

Co decyduje o wysokiej cenie tej kawy?

Przede wszystkim są to bardzo specyficzne warunki dojrzewania owoców. Góry, jak i ich zbocza, przez większą część roku zasnute są warstwą mgły, która sprawia, że kawa dojrzewa znacznie dłużej niż jej niżej położone odpowiedniki. W ten sposób produkcja trwa nawet 2 razy dłużej niż zwykle, co z kolei przekłada się na bardzo specyficzny i subtelny smak kawy Blue Mountain.

Tysiące kilometrów stąd, czyli kawa Św. Heleny (500 zł/kg)

Podobnie, jak w przypadku kawy z Jamajki, nazwa tej odmiany kawy również wywodzi się od miejsca jej uprawy, czyli wyspy Świętej Heleny. Jej zawrotna cena jest z kolei wynikiem odległości, a także mocno limitowanej produkcji.

Kawa Geisha Panama - jaka jest jej cena i gdzie można ją kupić?

Bardzo ograniczone możliwości uprawy i produkcji sprawiają, że sam dostęp do kawy jest mocno limitowany. To, w połączeniu z jej niewiarygodnymi walorami oraz uznaniem smakoszy sprawia, że ziarna kawy Geisha Panama zdecydowanie ciężko zaliczyć do tanich. Przeważnie cena tego typu produktów waha się w granicach od 150 do 300 złotych za 100 gramów.

W naszym internetowym sklepie z kawą czekają na Ciebie propozycje ziaren Geisha Panama, które zakupisz już za 399 złotych za opakowanie 250gram.

A ile kosztuje naprawdę najdroższa kawa na świecie?

Musisz przyznać, że 500, 1000 czy 2000 złotych za kilogram kawy to naprawdę sporo. Ale czy na pewno któraś z wymienionych wyżej pozycji zasługuje na miano najdroższej? Otóż nie. Na pierwszym miejscu naszego podium znajduje się...

Najdroższa kawa świata, czyli Black Ivory Coffee (4000 zł/kg)

Jej produkcję można porównać do omówionej wyżej kawy Kopi Luwak. Z tą różnicą, że rolę małych cywet zastępują... słonie azjatyckie! Najdroższa kawa pochodzi z Tajlandii, a nieodzownym elementem jej produkcji jest podróż przez układ trawienny tych wielkich ssaków.

Co sprawia, że Black Ivory Coffee jest najdroższą kawą świata?

Z pewnością jest to specyficzny sposób jej produkowania, ale także idące z nim w parze – pewne ograniczenia. Na rozmiar produkcji tych ziaren ma wpływ wiele czynników. Z jednej strony jest to apetyt słoni, a z drugiej - szczęście samych zbieraczy.

Ziarna zdobywane są wyłącznie w jednym miejscu - z odchodów kilkudziesięciu azjatyckich słoni, które nie żyją w zamknięciu i poruszają się po stosunkowo dużym terenie. To sprawia, że pozyskiwanie kawy nie ogranicza się jedynie do “wydłubania” ziaren z odchodów. Najpierw te odchody trzeba przecież znaleźć.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest surowiec. Do powstania 1 kilograma gotowej kawy, słonie muszę przetrawić nawet do 33 kilogramów owoców.

Szukasz więcej ciekawych artykułów na temat kawy?

Mamy dobrą wiadomość! Znajdziesz je na naszym firmowym blogu o kawie! A jeśli w międzyczasie najdzie Cię ochota na uraczenie się wyśmienitym trunkiem - pełnym smaku i aromatu – udaj się do naszego sklepu i zrób odpowiednie zapasy.

1 Komentarze

  • Avatar
   Ryszard
   mar 21, 2021

   ok

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny