Strona główna / / Kawa bezkofeinowa. Co to właściwie jest i po co to komu?

Kawa bezkofeinowa. Co to właściwie jest i po co to komu?

Kawa bezkofeinowa. Co to właściwie jest i po co to komu?

Jeżeli spotkaliście się gdzieś z kawą bezkofeinową zapewne zadaliście sobie pytanie: Po co to komu? A po chwili: Czy to ma być zdrowsza wersja kawy? Naturalnie rzecz biorąc Wasza reakcja była oczywista. Można by pewnie przyjąć, że gdyby nie kofeina kawa nie przyjęłaby się jako ulubiony trunek ludzkości.

To właśnie kofeina sprawiła i sprawia, że kawa zyskała swój status oraz że ciągle przybywa jej amatorów.  Jest jednak spora grupa ludzi nietolerujących kofeiny dla których alternatywą wydaje się być kawa zbożowa…. Co jednak z kawą bezkofeinową? Wygląda na to, że sprawa ciągle nie jest do końca dla Wszystkich jasna. Eksperci ciągle spierają się ze sobą jak to z nią jest, jednakże zaobserwować można fakt, iż lekarze zalecają jej spożycie w wielu przypadkach ludziom z problemami zdrowotnymi nie koniecznie związanymi z reakcją organizmu na kofeinę.

Kawa bezkofeinowa nie różni się zbytnio smakiem od normalnej kawy. Tak jak ona ma goryczkę oraz kwaskowość. Proces pozbawiania kawy kofeiny nazywany jest dekofeinizacją i jest przeprowadzany na ziarnach zielonych czyli jeszcze niewypalonych.

Obecnie na rynku możemy się spotkać z 3 rodzajami dekofeinizacji:

EKSTRAKCJA DWUTLENKIEM WĘGLA

Proces ten ze względu na Swoje koszty, stosowany jest zazwyczaj do dekofeinizacji bardzo dużych ilości kawy na raz. Podczas tego procesu dwutlenek węgla doprowadzany jest do stanu nadkrytycznego aby utrzymać go pomiędzy stanem ciekłym a gazowym i przeprowadzany jest przy ciśnieniu 200 atmosfer.

WYPŁUKIWANIE ZIAREN WODĄ

Jest to najstarsza metoda uzyskiwania kawy bezkofeinowej, najbardziej tradycyjna. Metoda ta polega na wypłukiwaniu kofeiny wodą co powoduje niestety wypłukiwanie nie tylko kawy ale również jej aromatów smakowych. Po pewnym czasie udało się jednak proces ten ulepszyć i aby kawa nie zatracała swoich walorów smakowych, wzbogacono wodę komponentami smakowo-zapachowymi przez co kawa nie powinna tracić nic ze swoich walorów.

PODDAWANIE ZIAREN DZIAŁANIU ORGANICZNEGO EKSTRAHENTA

Na kofeinę działa w tym procesie konkretna substancja chemiczna. Aby cały proces przebiegał sprawnie, ziarna namaczane są przed tym procesem w wodzie lub stosuje się parę wodną do napęcznienia ziaren co ułatwia ich dekofeinizację.

Rozpuszczalniki stosowane w procesie dekofeinizacji poddawane są testom żywieniowym na zwierzętach i ludziach i poddawane ocenie przez państwowe instytucje naukowe. Obecnie, kryteria te spełniają chlorek metylenu oraz octan etylu.

Octan Etylu pozostawia w kawie intensywny owocowy posmak przez co stosowany jest do dekofeinizacji kaw o niskiej jakości. Znacznie lepiej wypada w tym przypadku chlorek metylenu.

Musimy być jednak świadomi, że żadna z przywołanych metod nie powoduje usunięcia kofeiny w 100%. Być może kiedyś doczekamy takiego dnia jednakże, obecnie nie jest to możliwe ze względów technologicznych.

Aby kawa mogłaby być nazywana bezkofeinową w obrębie Unii Europejskiej zgodnie z dyrektywą Unijną zawartość kofeiny nie może przekraczać 0,1% kofeiny.

 

Źródło:

Sara Magdalena Woźny – „Tajemnice kawy” Zysk i S-ka wydanie I

 

 

1 Komentarze

  • Avatar
   Dżesika
   maj 31, 2019

   To chyba dobra kawa dla mnie.

Napisz odpowiedź

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres zhttp://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny
Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
zamknij