Strona główna / / Jak zrobić espresso? 5 kroków, jak łatwo przygotować je w domu!

Jak zrobić espresso? 5 kroków, jak łatwo przygotować je w domu!

Oryginalne włoskie espresso to rodzaj kawy, która pobudza nie tylko kubki smakowe, ale daje prawdziwego "kopa" do działania. Każdy kto go próbował musi przyznać, że kilka łyków dostarcza smaku, aromatu i energii, dzięki którym reszta część dnia staje się piękniejsza.

Jak przygotować doskonałe espresso we własnym domu? W tym artykule zaprezentujemy Ci 5 zasadniczych elementów, o które musisz zadbać, aby Twoja kawa typu espresso była wyśmienita i w pełni oddawała to, za co pokochali ją nie tylko Włosi.

Jednak zanim odpowiemy na pytanie zadane w tytule tego artykułu - czas na porcję informacji na temat definicji oraz historii legendarnej kawy espresso.

Definicja prawdziwej kawy espresso

Espresso to rodzaj kawy, która po raz pierwszym została zaparzona pomiędzy XIX a XX wiekiem - właśnie we Włoszech. Prawdziwym oknem na świat i powodem, dzięki któremu trafiła na salony (i możemy się nią cieszyć także my), były lata 50-te XX wieku. Wtedy za sprawą emigracji, włoskie espresso trafiło do USA, a potem – krok po kroku zyskiwało popularność w każdym zakątku świata.

Po czym poznać naprawdę dobre espresso?

Prawdziwa kawa espresso charakteryzuje się intensywnością i wyrazistością (w końcu od tego drugiego określenia pochodzi jej nazwa). Espresso to bowiem nawiązanie do włoskiego słowa "espressivo" - oznaczającego nic innego jak "wyrazisty".

Jest mała (podawana w filiżankach o pojemności 25/35 ml), mocna i trzeba ją pić szybko (najlepiej w 2 - 3 łykach) - tak, aby nie straciła całego bukietu zapachów i aromatów.

Jak przygotować dobre espresso?

Jak przygotować espresso, aby jak najwierniej oddać napój wywodzący się z Italii? Poznaj 5 kroków, dzięki którym ta czynność stanie się dla Ciebie banalnie prosta!

1. Wybierz właściwy rodzaj ziaren do espresso

Pamiętaj, że nie każdy gatunek kawy nadaje się do przygotowania espresso. Ziarna przeznaczone na ten rodzaj napoju pochodzą z wyselekcjonowanych plantacji, a dodatkowo są poddawane specjalnej obróbce. Cechą charakterystyczną jest ich dłuższe wypalanie.

Jeśli zależy Ci na najbardziej klasycznej wersji espresso – postaw na odmiany pochodzące z Południowej Ameryki (zwłaszcza krajów takich jak Kostaryka czy Kolumbia). Jeżeli wolisz nieco ostrzejszy smak – poszukaj mieszanek zawierających w sobie robustę. A z kolei, jeśli preferujesz subtelniejsze doznania smakowe - Twój wybór powinien paść na arabikę.

Nie wiesz, jaka kawa do espresso będzie najlepsza? Poniżej znajdziesz kilka gotowych kompozycji, spośród których z pewnością odnajdziesz właściwy typ kawy.

Nomad kawaTango kawaImpresja kawa

2. Zadbaj o odpowiedni stopień zmielenia ziaren kawy

Ziarno pod espresso

Najlepsze espresso to takie, do którego ziarna mieli się tuż przed zaparzeniem. W ostateczności możesz wykorzystać do tego już wcześniej zmieloną kawę. Jednak, jeśli tylko masz taką możliwość - miel je na kilka chwil przed przygotowaniem samego trunku.

Wiedz, że stopień zmielenia ziaren ma ogromny wpływ na smak, wygląd oraz aromat Twojego espresso.

  • Jeśli zmielisz je za grubo – uzyskana crema będzie jasna i szybko zniknie, a sam napój zaoferuje jedynie słaby smak i praktycznie brak aromatu.
  • Jeśli zmielisz ją za bardzo (na tzw. pył) - otrzymana warstwa cremy będzie bardzo ciemna, równie nietrwała, a sam smak i zapach będą przywodziły na myśl uczucie spalenia.
  • Jeśli zmielisz ją “w punkt” (nie za grubo i nie za drobno) - crema unosząca się na Twoim espresso będzie miała lekko kremowo-brązowy kolor, utrzyma się przez długi czas, a do tego zaoferuje Ci cały bukiet charakterystycznych smaków i aromatów.

3. Nie bagatelizuj jakości i rodzaju wody

Dobre espresso zależy nie tylko od ziaren. Aby mieć pewność, że espresso zostanie przygotowane tak, jak należy - zwróć także i na aspekty związane z wodą. Woda do espresso powinna być świeża i przefiltrowana. Nie należy używać wody przegotowanej, a tym bardziej mineralnej czy też źródlanej. Więcej o istocie samej wody w przygotowaniu idealnej kawy piszemy tutaj. 

4. Zaparz idealne espresso w swoim domu

W tym miejscu możesz wykorzystać kilka sposobów, które pozwolą Ci na przygotowanie kawy espresso bezpośrednio w domu. My skupimy się na trzech najbardziej popularnych – przy użyciu ekspresu automatycznego, kawiarki oraz ekspresu ciśnieniowego.

 • Jak zrobić espresso w ekspresie automatycznym?

Pierwszy z nich (najwygodniejszy) to automatyczny ekspres do kawy, dzięki któremu przygotowanie perfekcyjnego napoju nie zajmie Ci więcej niż kilkadziesiąt sekund. Większość ekspresów działa na podobnych zasadach, więc pozwól, że omówimy je bardziej ogólnikowo.

Aby przyrządzić espresso, wsyp do ekspresu automatycznego porcję kawy. Twój sprzęt sam odmierzy potrzebną gramaturę, a jeśli posiada młynek - zajmie się także odpowiednim zmieleniem ziaren. Wtedy z powodzeniem możesz pominąć punkt 2 dotyczący stopnia zmielenia ziaren, o którym wspominaliśmy wcześniej. Następnie wybierz rodzaj kawy i kliknij przycisk odpowiadający za rozpoczęcie jej parzenia. Za kilka chwil w Twojej filiżance pojawi się idealnie przygotowane espresso!

 • Jak zrobić espresso w kawiarce?

Drugi sposób jest nieco bardziej wymagający, co wcale nie oznacza, że nie dasz sobie z nim rady. Wiedz bowiem, że wyśmienite espresso może zostać przygotowane także w tradycyjnej kawiarce.

W tym celu wlej do kawiarki odpowiednią ilość wody. Klasyczne espresso powinno mieć od 25 ml do 35 ml, jednak biorąc pod uwagę, że część wody odparuje, a część pozostanie w zmielonych ziarnach - należy przygotować jej nieco więcej. W kolejnym kroku wsyp do kawiarki odmierzoną porcję kawy. Według Narodowego Instytutu Włoskiego Espresso (tak, naprawdę istnieje taka instytucja) porcja na 1 włoskie espresso powinna wynosić dokładnie 7 gramów zmielonej kawy.

Pamiętaj, że kawiarka to nie to samo, co ekspres automatyczny, a zachowanie idealnych proporcji może być niezwykle trudne. Nic się nie stanie, jeśli przekroczysz wskazane wyżej normy.

Następnie wstaw na gaz i czekaj, aż we wnętrzu kawiarki pojawi się czarny napój, a jego powierzchnię pokryje idealna crema.

 • Jak przygotować espresso w ekspresie ciśnieniowym?

Trzeci sposób jest mieszanką obu wyżej wymienionych. Z jednej strony samo parzenie espresso przypomina czynność wykonywaną za pomocą automatycznego ekspresu do kawy. Z drugiej strony – wymaga wcześniejszego zmielenia ziaren oraz bieżącego kontrolowania całego procesu.

Zasada jest zbliżona. Bowiem ostatecznym rezultatem parzenia espresso w ciśnieniowym ekspresie powinna być odmierzona, smaczna i aromatyczna kawa – z aksamitną cremą pokrywającą całą jej powierzchnię.

5. Podaj i pij espresso w jedyny właściwy sposób

Gdy proces przygotowania będzie już za Tobą - pora na punkt kulminacyjny, czyli skosztowanie świeżo zaparzonego naparu. Zasady podawania i spożywania kawy typu espresso są bardzo proste.

 • Po pierwsze - należy ją podawać w małych filiżankach lub szklankach, które warto wcześniej podgrzać. Bowiem espresso wlane do zimnego naczynia szybko traci swój smak i aromat.
 • Po drugie – trzeba ją wypić zaraz po podaniu – zanim zniknie pianka, a temperatura spadnie.
 • Po trzecie – razem z kawą warto podać filiżankę niegazowanej wody – pozwoli ona na oczyszczenie kubków smakowych i cieszeniem się pełnią smaku espresso.

Rodzaje espresso, które możesz przygotować w domu

Włoska tradycja nakazuje, aby prawdziwym espresso delektować się w godzinach popołudniowych. Poranek jest raczej zarezerwowany dla kaw mlecznych. Ponadto, liczy się także jego “otoczenie”. Rygorystyczni Włosi uważają, że espresso należy spożywać wyłącznie w towarzystwie wody lub ewentualnie – niewielkiego herbatnika. Na szczęście istnieje kilka innych odmian tego wykwintnego napoju, które nie wymagają stosowania aż tylu zasad. Są to między innymi

 • Espresso Doppio to nic innego jak podwójna dawka espresso podawana w nieco większej filiżance.
 • Espresso Ristretto to jeszcze intensywniejsza odmiana espresso. Wszystko przez fakt, że do jej przygotowania należy użyć aż dwukrotnie mniej wody.
 • Espresso Lungo to przeciwieństwo Ristretto. W tej odmianie należy zastosować dwa razy więcej wody niż do klasycznego espresso.
 • Espresso Americano to z kolei tradycyjna porcja espresso, do którego należy wlać gorącą wodę.
 • Espresso Romano to wariant kawy espresso, do której należy dorzucić jeden plasterek cytryny.
 • Espresso Corretto to propozycja dla osób ceniących sobie coś nieco “mocniejszego”. Do tradycyjnej porcji espresso należy bowiem dolać odrobinę alkoholu (np. brandy lub likieru)
 • Espresso Macchiato to z kolei ukłon w stronę wielbicieli kaw mlecznych. Stanowi połączenie tradycyjnego espresso, na którego powierzchni unosi się aksamitna mleczna pianka.
 • Espresso Con Panna – w tej wersji porcja kawy espresso pozostaje bez zmian. Natomiast miejsce spienionego mleka zajmuje słodka bita śmietana.

Już wiesz, jak samodzielnie w domu przygotować wyśmienite espresso?

W takim razie nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się na zakupy. W końcu prawdziwy perfekcyjny smak i wyjątkowy aromat biorą się z najdoskonalszych – selekcjonowanych ziaren. Już teraz udaj się do naszego sklepu, w którym czeka na Ciebie bogaty asortyment kaw do espresso i nie tylko.

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń lub napisz, a z przyjemnością pomożemy Ci dokonać właściwego wyboru!

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny