Strona główna / / 5 najczęstszych błędów popełnianych przy przygotowywaniu kawy + jak je naprawić

5 najczęstszych błędów popełnianych przy przygotowywaniu kawy + jak je naprawić

Co sprawia, że kawa nie smakuje tak, jak powinna? Czy za brakiem jej walorów stoi odmiana, złe obchodzenie się z ziarnami, nieumiejętne mielenie i parzenie, a może wszystkie te czynniki jednocześnie? W ramach tego artykułu poruszymy 5 najpopularniejszych błędów, które ludzie na całym świecie popełniają podczas przyrządzania kawy. Razem z nimi wskażemy też proste sposoby na ich uniknięcie oraz naprawę. Ciekawi Cię, jakie to błędy i jak sobie z nimi radzić? Zatem już teraz zapraszamy Cię do lektury.

Jakie są najpopularniejsze błędy popełniane podczas przygotowywania kawy? Sprawdź nasz TOP5!

Błąd nr 1 - kawa słabej jakości

Największym błędem, którego nie da się “nadrobić” wyjątkowymi umiejętnościami baristy, świetną techniką parzenia, a nawet smakowymi dodatkami - są po prostu kiepskie ziarna kawy. Jeśli na tym etapie popełnisz gafę - mamy smutne wieści - Twojej kawy już nie da się uratować. Chcesz cieszyć się smakiem naprawdę dobrej kawy? Zatem kupują ją wyłącznie w specjalistycznych sklepach z kawą - takim, jak na przykład - nasz.

P.S. Jeśli preferujesz kawę barwioną na biało - zwróć również uwagę na jakość mleka. 

Błąd nr 2- złe przechowywanie kawy

Ziarna kawy mogą być kiepskie “same w sobie” (tzn. pochodzić z plantacji o wątpliwej renomie). Aczkolwiek, innym kardynalnym błędem mającym ogromny wpływ na wspomnianą jakość może być też sposób przechowywania kawy

Musisz wiedzieć, że na finalny smak i aromat Twojego ulubionego trunku wpływają warunki, w jakim przechowujesz kawę. Jeśli przesypujesz ją do pojemników, narażasz na działanie promieni słonecznych lub trzymasz w lodówce, zamrażarce albo np. w pobliżu piekarnika – to przepis na kawową katastrofę jest wręcz gotowy.

Za pogorszenie jej walorów odpowiada również zbyt długie przechowywanie. Dlatego, jeśli chcesz tego uniknąć - przechowuj ziarna kawy w oryginalnym i szczelnie zamkniętym opakowaniu – umieszczonym w szafce o stałej, pokojowej temperaturze. Pamiętaj, że kawa nie lubi zbyt długiego przechowywania po otwarciu. W związku z tym kupują ją w takich gramaturach, aby jej zużycie nie trwało więcej niż kilka tygodni.

Błąd nr 3 - kiepsko dobrany typ kawy

Kolejnym problemem, który sprawia, że Twoja kawa nie wychodzi tak, jak powinna jest jej odmiana. Pamiętaj, że nie każda kawa smakuje równie dobrze “sama”, co z mlekiem, bitą śmietaną, likierem, alkoholem lub innymi dodatkami. Dlatego dobieraj ją zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli lubisz espresso – kupuj kawę rekomendowaną do espresso. Jeśli wolisz kawy mleczne - wybierać pośród tego typu kaw. Pamiętaj, że bogaty wybór kaw na każdą okazję czeka na Ciebie w naszym sklepie.

Błąd nr 4 - nieodpowiedni stopień zmielenia kawy

W tym obszarze mamy do czynienia z dwoma zasadniczymi problemami - kawą zmieloną “za grubo” oraz kawą zmieloną “zbyt cienko” na tzw. pył.

Musisz wiedzieć, że nie ma jednego uniwersalnego sposobu mielenia kawy, ponieważ jego stopień zależy od tego, jakiego rodzaju trunek chcesz zaparzyć. Jeśli nie jesteś pewny, czy dobrze mielisz kawę, sprawdź nasz artykuł - Jak mielić kawę?

Jeżeli chcąc przyrządzić wyśmienite espresso zastosujesz zbyt gruby stopień zmielenia – Twoja kawa nie uzyska właściwego aromatu oraz smaku. Jeśli zmielisz ją aż za bardzo - możesz mieć pewność, że Twój ekspres, filtr, kawiarka lub inne urządzenie do parzenia kawy – po prostu się zapcha, a w Twojej filiżance wyląduje najwyżej kilka kropel czarnego napoju.

Błąd nr 5 - niepoprawna technika parzenia kawy

Ostatnim błędem mającym wpływ na Twoje doznania smakowe i zapachowe jest sposób, w jaki parzysz swoją ulubioną kawę. Pół biedy, jeśli wykorzystujesz do tego automatyczny ekspres do kawy. W takiej sytuacji wystarczy nacisnąć kilka przycisków, a trunek przygotuje się praktycznie “sam”.

Większe wyzwanie masz przed sobą, jeśli do parzenia kawy używasz bardziej manualnych sprzętów. Błędy, jakie możesz przy tym popełniać to m.in.:

  • Ekspres przelewowy – zbyt wysokim stopień zmielenia kawy, który powoduje zapychanie się filtra i w konsekwencji niemożność zaparzenia nawet jednej pełnej filiżanki napoju.
  • Kawiarka – podobnie, jak w przypadku ekspresu przelewowego. Z tą różnicą, że zamiast papierowego filtra, zapchaniu ulega metalowe sitko. Podczas zaparzania kawy w kawiarce może pojawić się jeszcze jeden problem - związany ze zbyt długim podgrzewaniem naczynia. To z kolei może prowadzić nawet do przypalenia kawy, która odwdzięczy się niezbyt przyjemnym smakiem i zapachem.
  • Chemex i cold brew – tu dla odmiany nie mamy do czynienia z zapychaniem się naczynia. Zamiast tego błędem popełnianym przy parzeniu kawy w Chemexie lub przyrządzaniu jej na zimno jest zbyt duży stopień zmielenia, przez który kawa traci swoje właściwości. W obu tych metodach sprawdzają się bowiem grubo mielone ziarna.

Błędy popełniane przy parzeniu kawy - podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki lekturze tego artykułu, kolejne kawa w Twoim wykonaniu będzie już wolna od jakichkolwiek błędów. Jeśli poszukujesz innych porad i wskazówek związanych z szeroko pojętą tematyką kawy - już teraz odwiedź blog naszego sklepu z kawą. Zapewniamy, że znajdziesz tam wiele wartościowych informacji.

A jeśli chcesz zaopatrzyć się w sprawdzone ziarna - już wiesz, gdzie ich szukać! :)

Zostaw komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie zostanie wyświetlony)
   Strona: (adres http://)
* Komentarz
Kod weryfkacyjny